Mustang

 97 min.

gatunek:
dramat
reżyseria:
Deniz Gamze Ergüven
kraj produkcji:
Francja, Niemcy, Turcja, Katar
rok produkcji:
2015
obsada:
Güneş Şensoy, Elit Iscan, Ayberk Pekcan
opis:

Opowieść o pięciu dorastających dziewczynach z tureckiej prowincji, które duszą się w małomiasteczkowej rzeczywistości i nie pragną niczego bardziej niż wolności i możliwości decydowania o sobie.

Wczesne lato w nadmorskim miasteczku we współczesnej Turcji. Lale i jej cztery siostry wracają ze szkoły, bawiąc się spontanicznie i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Jednak dla okolicznych mieszkańców ich zabawa jest zbyt frywolna, wręcz niemoralna. Rodzi się oburzenie, lokalny skandal, a na siostry spadają niespodziewane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż. Jednak te pięć młodych kobiet łączy coś, czego nie da się stłamsić ani zniewolić: wyjątkowo silne pragnienie wolności. Postanawiają za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i zacząć żyć po swojemu…

Debiut młodej reżyserki podbił serca canneńskiej publiczności, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet.

Nagrody: nominacja do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny; Europa Cinemas Label