Munch: 150

 110 min.

gatunek:
wystawa
reżyseria:
Tim Marlow
kraj produkcji:
Wielka Brytania
rok produkcji:
2013
napisy:
polskie
opis:

Rok 2013 upłynął w Norwegii pod znakiem 150–tych urodzin Edwarda Muncha (1863-1944) – niezwykle ważnej postaci współczesnej sztuki.

Prezentowana wystawa została okrzyknięta mianem wydarzenia jedynego w swoim rodzaju. Ogromne zainteresowanie było nie tylko rezultatem szumu medialnego związanego ze sprzedażą obrazu Krzyk, który na aukcji osiągnął zawrotną kwotę 120 milionów dolarów. Wprawdzie Munch znany jest przede wszystkim jako autor Krzyku, to jednak nie można dorobku malarza sprowadzać do tego jednego obrazu. Twórczość Muncha sytuuje go w gronie najwybitniejszych artystów sztuki nowoczesnej. Jego nowatorstwo wpłynęło szczególnie na grafikę, w której jako pierwszy zastosował barwę. W Polsce oddziaływanie tego artysty na sztukę Młodej Polski zaznaczyło się dzięki Stanisławowi i Dagny Przybyszewskim, z którymi artysta się przyjaźnił.

Na tej jedynej w swoim rodzaju wystawie zgromadzono ponad 200 obrazów malarza, w tym słynny Krzyk.

W trakcie relacji, widzowie będą mieli okazję przyjrzeć się przygotowaniom do otwarcia wystawy, a także zapoznać się z biografią twórcy od jego narodzin w 1863 roku aż po śmierć, która przypadła na czasy niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się Norwegia w 1944 roku.

Tajemnice warsztatu wybitnego malarza odkryje przed nami Tim Marlow, historyk sztuki i dziennikarz, wraz z zaproszonymi specjalnie do tego projektu gośćmi.