Moonage Daydream

 135 min.

gatunek:
dokumentalny, muzyczny
reżyseria:
Brett Morgen
kraj produkcji:
Niemcy, USA
rok produkcji:
2022
napisy:
polskie
opis:

Dokument ukazujący życie i geniusz Davida Bowiego, jednego z najbardziej płodnych i wpływowych artystów naszych czasów. Opowiedziana za pomocą wysublimowanych, kalejdoskopowych, nigdy wcześniej niewidzianych materiałów filmowych, występów i muzyki, pełnometrażowa, doświadczalna odyseja filmowa Bretta Morgena zgłębia twórczą, muzyczną i duchową podróż bohatera.

W 2018 roku Morgen uzyskał dostęp do archiwum Bowiego, które obejmuje materiały z całego życia, w tym obszerny katalog niewidzianych wcześniej materiałów filmowych i osobistą kolekcję jego sztuki i poezji. Morgen spędził cztery lata na montażu filmu, a kolejne 18 miesięcy na projektowaniu pejzażu dźwiękowego, animacji i palety kolorów.

David Bowie przez prawie całe życie był solistą, marką samą w sobie. Nie czekał długo na sukces: gdy w 1969 roku na Księżycu po raz pierwszy wylądowali ludzie, jego utwór Space Oddity stał się prawdziwym hitem, doskonale wpisując się w czasy fascynacji podbojem kosmosu. Jego kariera uważana jest za jedną z najbardziej różnorodnych w historii muzyki. Wydawał albumy o bardzo różnych brzmieniach, a w latach 70. stworzył swoją pierwszą kreację, występując jako przybysz z kosmosu – Ziggy Stardust. Wyjątkowe wcielenia i oryginalne, kreowane z wielką starannością stroje towarzyszyły artyście niemal przez całą karierę.