Miód dla dakini

 132 min.

tytuł oryginalny:
Honeygiver Among the Dogs
gatunek:
kryminał
reżyseria:
Dechen Roder
kraj produkcji:
Bhutan
rok produkcji:
2017
obsada:
Jamyang Jamtsho Wangchuk, Sonam Tashi Choden, Kunga T. Dorji
opis:

Pełna wdzięku opowieść osadzona w górskich pejzażach współczesnego Bhutanu. Oryginalne połączenie kryminału noir i filozoficznej przypowieści, w której buddyjskie legendy stają się tłem dla bardzo współczesnej, wciągającej historii. 

Mrukliwy Kinley prowadzi śledztwo w sprawie zaginionej przeoryszy ukrytego w bhutańskich lasach klasztoru. Podejrzenia lokalnych mieszkańców kierują uwagę policjanta w stronę mieszkającej samotnie pięknej przybyszki, której przypisuje się demoniczne zdolności. Kinley podąża jej śladem, coraz bardziej zaintrygowany tajemniczą postacią i jej opowieściami, pochodzącymi z tej strony rzeczywistości, którą do tej pory z cynizmem lekceważył.

Ta niezwykła kobieca historia, łącząca bhutańską tradycję z oryginalnym językiem współczesnego kina była jednym z najbardziej rozchwytywanych seansów festiwalowych. Debiut niezależnej bhutańskiej reżyserki, Dechen Roder, miałświatową premierę na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pusan, a kilka miesięcy później pokazany został na Berlinale, zyskując uznanie widzów i krytyki.