Maria, królowa Szkotów

 125 min.

tytuł oryginalny:
Mary Queen of Scots
gatunek:
biograficzny, dramat historyczny
reżyseria:
Josie Rourke
kraj produkcji:
USA
rok produkcji:
2018
obsada:
Saoirse Ronan, Margot Robbie, Jack Lowden
napisy:
polskie
opis:

Barwna opowieść o burzliwym życiu charyzmatycznej Marii Stuart. W wieku 16 lat została królową Francji, dwa lata później owdowiała. Sprzeciwiając się tradycji, odmówiła ponownego zamążpójścia. Wróciła do Szkocji, gdzie odzyskała należny jej tron. Ale Szkocja i Anglia była wówczas pod władaniem królowej Elżbiety I. Obie królowe obserwowały swe poczynania z lękiem i fascynacją. Rywalki w miłości i władzy, silne kobiety w męskim świecie, toczyły podstępną grę, w której stawką była władza. I niezależność. Żadna z nich nie godziła się na rolę marionetki. Zdrada, rebelia i spiski wokół obu tronów zmieniły bieg historii.

Czy wiesz, że:

  • Urodzona jako katoliczka w czasach religijnej zawieruchy, infantka Maria zostaje wysłana – dla jej bezpieczeństwa – do katolickiej Francji. W wieku 15 lat wychodzi za mąż za spadkobiercę francuskiego tronu. Szesnastoletnia królowa Francji w wieku zaledwie 18 lat staje się wdową. Opiera się presji ponownego zamążpójścia i wraca to swej rodzinnej Szkocji, aby odzyskać należący jej tron. Tymczasem podczas jej nieobecności protestanci przejmują władzę nad Szkocją, a jej miejsce zajmuje przyrodni brat – Moray. Potężny John Knox stoi na czele szkockich protestantów, wierząc, że kobieta na tronie to zaprzeczenie woli boskiej. W tym samym czasie w Anglii, Elżbieta, kuzynka Marii, stawia czoła presji zamążpójścia i urodzenia dziedzica. Maria tymczasem mierzy się z konspiracyjnymi działaniami jej wrogów, rebelią społeczną oraz nienawiścią kobiet, które wciąż kwestionują jej seksualność.
  • Maria, z urodzenia, jest naturalną rywalką w walce o tron, na którym aktualnie zasiada Elżbieta. Obie królowe są sobą wzajemnie zafascynowane – tylko one wiedzą, jak to jest być kobietą rządzącą krajem. Maria oferuje Elżbiecie przyjaźń i traktat, który mógłby pogodzić zwaśnione strony, ale krwawa i nieustępliwa polityka ich dworów rozdziela obie królowe.
  • Obie kobiety dokonują bardzo różnych wyborów w kwestii zamążpójścia, macierzyństwa i przywództwa. Te wybory zmieniły bieg historii świata, a je obie – Marię i Elżbietę – unieśmiertelniły w pamięci potomnych.
  • Maria, królowa Szkotów, urodziła się 8 grudnia 1542 roku. Miała zalewie sześć dni, kiedy umarł jej ojciec, król Jakub V, co uczyniło z niej królową Szkocji. Większość dzieciństwa spędziła we Francji, skąd pochodziła jej matka; w tym czasie Szkocja rządzona była przez regentów. W 1558 roku Maria poślubiła francuskiego delfina, który w 1559 zasiadł na tronie Francji jako król Franciszek II. Ale Maria była żoną króla jedynie przez jeden rok, kiedy to Franciszek zmarł. W 1561 roku Maria wróciła do Szkocji, by odebrać tron.
  • Elżbieta I urodziła się w 1533 roku jako córka Henryka VIII i Anny Boleyn (która została ścięta, kiedy Elżbieta miała dwa lata). Henryk zdobył tron dzięki przyrodniemu bratu Elżbiety – Edwardowi VI. Elżbieta objęła tron w 1558 roku.
  • Film powstał na podstawie książki dr. Johna Guy’a, która zdejmuje z królowej Marii odium ofiary, jak również odium osoby rozwiązłej seksualnie, za jaką uchodziła przez setki lat. Josie Rourke, uznana reżyser teatralna, w swym fabularnym debiucie, ukazuje zdradę, jakiej ofiarą padła Maria Stuart w czasach, w których kobieta na czele państwa wydawała się mężczyznom czymś niemożliwym do przyjęcia. Historia pokazuje także kulisy jej relacji z kuzynką – królową Elżbietą I. Dwie kobiety, które jak nikt inny, rozumiały się wzajemnie, były pod swym wzajemnym wrażeniem, będąc zarazem wyzwaniem wobec siebie, musiały ponieść ofiary, by sprostać wyzwaniu bycia kobietą na tronie w świecie rządzonym przez mężczyzn.
  • Film powstał w wytwórni Tima Bevana i Erica Fellnera, twórców Working Title. Warto wspomnieć, że wcześniej Working Title zrealizowało uznane filmy o Elżbiecie I – „Elizabeth” i „Elizabeth: Złoty wiek” z nagrodzoną Oscarem® Cate Blanchett.
  • – Właściwie od początku istnienia kina ludzie realizowali filmy na temat Marii, ponieważ to jedna z najbardziej fascynujących postaci wszech czasów – mówi Tim Bevan – Po skończeniu prac nad filmami o Elżbiecie I, wciąż miałem w głowie pomysł filmu na temat Marii. Zawsze wiedziałem, że zasługuje na swój własny film. To nieprawdopodobna historia – dwie kobiety w absolutnie zdominowanym przez mężczyzn świecie władców i liderów. No, i do tego niezwykle bujne życie. Przez dziesięć lat życia w Szkocji Maria miała dwóch mężów i wdała się w dwie wojny.