Lekcje tolerancji

 95 min.

tytuł oryginalny:
Uroki tolerantnosti
gatunek:
komedia
reżyseria:
Arkadij Nepytaliuk
kraj produkcji:
Ukraina
rok produkcji:
2023
obsada:
Olena Uzlyuk, Oleksandr Yarema, Oleksandr Piskunow, Karolina Mruga
napisy:
polskie
opis:

Nadia to nauczycielka, która w szczytnej idei europejskiej integracji widzi szansę na poprawienie bytu swojej rodziny. Namawia męża i dzieci, by zgłosili się do rządowego programu „Lekcje tolerancji”, co ma im przynieść wymierne finansowe korzyści.
Zgodnie z założeniami całego przedsięwzięcia na pewien czas ma z nimi zamieszkać aktywista społeczności LGBTQ+. Poszczególni członkowie rodziny reagują na Wasyla z dużą podejrzliwością i dystansem, ujawniając głęboko skrywane homofobiczne zapędy. Mężczyzny to jednak nie zraża, bo jego głównym celem jest walka o akceptację i zrozumienie osób reprezentowanych przez niego mniejszości.
Obecność Wasyla wpływa na dynamikę rodzinnych relacji i ożywia uczucia, o jakich bohaterowie najwyraźniej dawno już zapomnieli. Niespodziewanie przedefiniowaniu ulega zastały rodzinny układ. Matka, ojciec, córka i syn budują na nowo swoje relacje i rodzinne role. Ku zaskoczeniu wszystkich bohaterów Wasyl zagląda w ich dusze i odkrywa pragnienia, marzenia i smutki, które głęboko skrywali.

Film otrzymał Znak Jakości ZEF.
Więcej pod linkiem zef.org.pl/lekcje-tolerancji/