Korepetycje maturalne | Dekonstruując „Idę”

 80 min.

gatunek:
dramat
reżyseria:
Paweł Pawlikowski
kraj produkcji:
Polska
rok produkcji:
2013
obsada:
Agata Kulesza, Agata Trzebuchowska, Dawid Ogrodnik
opis:

Pokaz najbardziej nagradzanego polskiego filmu połączony z jego analizą i interpretacją.


Lata 60. w Polsce. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są. Poruszający, kameralny, wybitny w obrazie dramat, którym reżyser wraca do rodzinnego kraju. Z wielkim wyczuciem łączy intymną historię młodej kobiety z historycznym i społecznym tłem.


Nowy, obowiązujący od tego roku szkolnego egzamin z języka polskiego wymaga od maturzystów kompetencji w zakresie odczytywania wzajemnych odniesień w różnych tekstach kultury. Szczególnie w części ustnej matury nie poprzestaje się na dziełach literackich, lecz sięga się właśnie do tekstów kultury i kontekstów ikonicznych.

Warto pod tym kątem przyjrzeć się filmowi IDA, silnie osadzonemu w kulturze i historii politycznej Polski po 1945 roku, a jednocześnie na tyle uniwersalnemu, że zachwyca widzów na całym świecie. Co takiego ma w sobie IDA, nagradzana przez publiczność kinową, krytyków i filmowców?

Prowadzenie:
dr hab. Marta Tomczok, adiunkt w Zakładzie Literatury Współczesnej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego

Grupa docelowa: maturzyści tegoroczni, przyszłoroczni, fani filmu IDA

Bilety: 12 zł