Komunia
73 min.
Kiedy dorośli bawią się w dom, dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola zajmuje się mieszkaniem, opiekuje ojcem i niepełnosprawnym bratem, a do tego dba o relacje z mieszkającą osobno matką. Przede wszystkim stara się jednak na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema i to właśnie Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.
Nagrody: Orzeł za najlepszy dokument, wygrana na Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz w Locarno w kategorii dokument.
„Po kilku pierwszych spotkaniach z Olą, Nikodemem i ich ojcem, wiedziałam, że chcę zrobić film o sile bezwarunkowej rodzinnej miłości, o więzach, które łączą na zawsze” – mówi Anna Zamecka, reżyserka filmu „Komunia”. – „We wnętrzu ciasnego mieszkania – gdzie wszystko ginie, psuje się i sypie – zobaczyłam troje ludzi związanych ze sobą tak mocno, że gest jednego z nich natychmiast powodował lawinę reakcji: od złości, przez strach, po powstrzymywane wzruszenie. Był tylko jeden sposób na sfilmowanie tego nagromadzenia przedmiotów i emocji: kamera musiała stać się czwartym członkiem rodziny”.
„Komunia” odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość
„Komunia” jest dla mnie o RODZINNEJ WIĘZI”– mówi Izabela Łopuch, producentka i szefowa produkcji HBO Polska. – „Nie tej, której ilustracją na obrazku jak z katalogu czy reklamy, są „szczęśliwi ludzie”, a ich szczęście oznaczają piękne meble, przestronne wnętrze, wypolerowane na błysk owoce na stole. WIĘŹ to co innego. To coś, czego się nie da oszukać – ani wytworzyć sztucznie, ani przeciąć. To coś, co żyje w nas od urodzenia do śmierci. Ewoluuje, zmienia, zmusza do myślenia o sobie w relacji z innymi. Subtelność i wnikliwość, z jaką Ania pokazała tę więź w rodzinie bohaterów, wzrusza mnie i przypomina, że najważniejsze co mamy, to ludzie obok.”
Światowa premiera „Komunii” odbyła się na MFF w Locarno, gdzie film otrzymał GRAND PRIX Semaine de la Critique dla najlepszego filmu. Swoją polską premierę miał natomiast na Warszawskim Festiwalu Filmowym, na którym zdobył Grand Prix dla najlepszego dokumentu. Obraz zdobył także nagrody w Bratysławie, Mińsku oraz Lipsku.
„Komunia” jest pełnometrażowym debiutem reżyserki Anny Zameckiej, która jest również autorką scenariusza, współproducentką oraz montażystką. Film został wyprodukowany przez HBO Europe, Wajda Studio oraz Otter Films we współpracy z MX35 przy wsparciu PISF. Jego producentkami są Anna Wydra, Anna Zamecka, Zuzanna Król, Hanka Kastelicova oraz Izabela Łopuch.
NAGRODY I FESTIWALE:
2016 – MFF w Locarno, nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego sekcji La Semaine de la Critique (nagroda)
2016 – Warszawski Festiwal Filmowy, nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego (nagroda)
2016 – Jihlava Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych, nagroda Srebrne Oko (nagroda)
2016 – DOK w Lipsku – konkurs główny, Grand Prix za najlepszy film dokumentalny (nagroda)
2016 – MFF Listopad w Mińsku, Grand Prix za najlepszy film dokumentalny (nagroda)
2016 – MFF w Bratysławie, Grand Prix za najlepszy film dokumentalny (nagroda)
2016 – IDFA, Amsterdam – sekcja: Best of Fests