Jestem postacią fikcyjną

 75 min.

gatunek:
dokument
reżyseria:
Arkadiusz Bartosiak
kraj produkcji:
Polska
rok produkcji:
2024
opis:

Jak prawdziwie sportretować artystę, który się nie zatrzymuje? Który pędzi przez życie i przez swoją sztukę z siłą tornada? Uznałem, że jest tylko jedna skuteczna metoda – dać się tej sile porwać. Rzucić się w wir. Mam nadzieję, że właśnie taki jest nasz film. – wyznaje reżyser dokumentu Arkadiusz Bartosiak. 

„Osiągnąłem w życiu wszystko, co chciałem” – mówi wybitny polski aktor Andrzej Seweryn, a potem porywa nas w dynamiczną podróż po kolejnych wyzwaniach zawodowych, jakie podejmuje wciąż z młodzieńczą werwą. To nie jest biografia podsumowująca jego życiowy dorobek artystyczny – setki wybitnych ról filmowych i teatralnych, działalność polityczną czy wieloletnią rolę dyrektora Teatru Polskiego. Aktor pozostaje u szczytu kariery i ani na chwilę nie zwalnia. Kamera staje się towarzyszem jego codziennych zajęć, dzięki czemu z bliska widzimy rodzące się na gorąco emocje i pasję do pracy.

To świetne, energetyczne kino, kamera bardzo blisko bohatera, w różnych okolicznościach, pokazująca jak niezwykłym aktorem i wszechstronnym człowiekiem jest Seweryn. Mamy tu mężczyznę w sile wieku, pełnego pasji i bardzo samoświadomego. Z wielu godzin materiału zmontowano frapujące 75 minut z Mistrzem, który jest postacią z krwi i kości – uzasadnia wybór Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Film otrzymał Znak Jakości ZEF.
Więcej pod linkiem zef.org.pl/jestem-postacia-fikcyjna/