Jesienna sonata

 99 min.

tytuł oryginalny:
Höstsonaten
gatunek:
dramat
reżyseria:
Ingmar Bergman
kraj produkcji:
Szwecja/Francja/Niemcy
rok produkcji:
1978
obsada:
Ingrid Bergman, Liv Ullmann, Lena Nyman
napisy:
polskie
opis:

Przeszłość to bolesne miejsce, którego lepiej nie dotykać, gdyż w każdej chwili może zacząć krwawić. Eva, dojrzała kobieta z uporządkowanym życiem, ulega sentymentalnej pokusie i zaprasza do siebie matkę, której nie widziała od wielu lat.

Matka jest światowej klasy pianistką, wielką gwiazdą, a do tego niepoprawną, wręcz patologiczną egoistką. Chociaż spotkanie zaczyna się jak najbardziej serdecznie, to z czasem kobiety wdają się w wysoce nieprzyjemną, pełną pretensji rozmowę. Padają słowa, po których udawanie staje się niemożliwe.”Jesienna sonata” Ingmara Bergmana jest minimalistycznym dramatem o ogromnym ładunku emocji. W filmie toczą ze sobą aktorski pojedynek dwie ikony kina – Liv Ullmann i Ingrid Bergman, dla której była to ostatnia rola na wielkim ekranie.

  • New York Film CriticsCircleAwards 1978 – najlepsza aktorka; Złote Globy 1979 – najlepszy film zagraniczny; BodilAwards 1979 – najlepszy film europejski; David di Donatello Awards 1979 – najlepsza zagraniczna aktorka; ItalianNationalSyndicate of Film Journalists 1979 – najlepszy zagraniczny reżyser