Jane Eyre

 210 min.

gatunek:
sztuka teatralna
reżyseria:
Sally Cookson
kraj produkcji:
Wielka Brytania
rok produkcji:
2015
obsada:
Madeleine Worrall, Stevie Thompson, Joannah Tincey, Phil King, Richard Hurst, Felix Hayes 
napisy:
polskie
opis:

Już prawie 170 lat historia biednej dziewczyny Jane Eyre napisana przez Charlotte Brontë pozostaje inspirującą i pionierską wypowiedzią na temat walki kobiety o wolność i spełnienie własnych marzeń i dążeń. Młode kobiety nadal identyfikują się z Jane – kobietą o dużej samoświadomości i poczuciu odrębności, sprzeciwiającą się narzuconym konwenansom, swojemu miejscu w świecie determinowanemu przez majątek, urodzenie i płeć.
Od dzieciństwa biedna sierota Jane Eyre z podniesionym czołem zmaga się z przeciwnościami losu, dyskryminacją ze względu na swoją biedę, niesprawiedliwością i zdradą, która zatruwa jej serce. Wszystko to prowadzi ją do podejmowania trudnych decyzji, które ostatecznie okażą się trafne i przyniosą jej spełnienie i wymarzoną miłość na jej własnych warunkach.
Ta teatralna adaptacja arcydzieła Brontë po raz pierwszy została wystawiona w ubiegłym roku przez teatr Bristol Old Vic, gdzie opowieść była rozdzielona na dwa wieczory. Teraz reżyserka Sally Cookson przenosi swoją inscenizację na scenę National Theatre i skraca do jednego, ekscytującego, pełnego wrażeń wieczoru. Koprodukcja z Bristol Old Vic opracowana przez Zespół na podstawie powieści Charlotte Brontë „Dziwne losy Jane Eyre”.