Jak wam się podoba

 240 min.

tytuł oryginalny:
As You Like It
gatunek:
spektakl teatralny
kraj produkcji:
Wielka Brytania
rok produkcji:
2016
obsada:
Joe Bannister, Rosalie Craig
napisy:
polskie
opis:

Tyran książę Fryderyk odbiera tron bratu, który musi udać się na wygnanie do lasu. Rządy Fryderyka i jego bezwzględność zmuszają coraz to nowych arystokratów, którzy nie mogą się z tym pogodzić, do ucieczki z miasta. Również córka księcia Celia oraz Rozalinda, córka wygnanego władcy, która do tej pory mogła przebywać na dworze, nie mogąc znieść tyranii, uciekają się do Lasu Ardeńskiego w przebraniach, co rozpoczyna serię zabawnych pomyłek i komplikacji.

Wielka komedia Shakespeare’a o miłości powróciła do National Theatre po raz pierwszy od 30 lat, z Rosalie Craig w roli Rozalindy. „Jak wam się podoba” najbardziej romantyczna z komedii Szekspira opowiada o miłości w różnych jej aspektach i konfiguracjach, ale przede wszystkim o dojrzewaniu do niej. Konflikt między książętami, który zmusza wygnańców z miasta opanowanego przez tyrana do wyniesienia się do lasu, powodują, że wszystko wydaje się nierzeczywiste – zmianie ulegają stosunki międzyludzkie, wolność otwiera ludziom usta i serca. Bohaterowie mieszkają w Lesie Ardeńskim, na granicy Francji i Flandrii, który tu staje się idyllicznym miejscem, gdzie arystokraci mieszają się z pasterzami, a wszystkie problemy dobrze się kończą.

Mimo, że Shakespeare był mocno krytykowany za schlebianie gustom publiczności (co wyraża również tytuł „Jak wam się podoba”), to sztuka ta pozostaje jedną z najpopularniejszych i jest często wystawiana na scenach całego świata.