I młodzi pozostaną

 100 min.

tytuł oryginalny:
They shall not Grow Old
gatunek:
dokument
reżyseria:
Peter Jackson
kraj produkcji:
Wlk. Brytania/N. Zelandia
rok produkcji:
2018
napisy:
polskie
opis:

Zdobywca Oscarów, twórca „Władcy pierścieni”, w swoim debiutanckim filmie dokumentalnym zgłębia historię I wojny światowej. Z oryginalnych odrestaurowanych materiałów ze zbiorów londyńskiego Imperial War Museum, wykorzystując przetworzony dźwięk z archiwum BBC oraz wywiady z żołnierzami, Jackson stworzył niezwykły obraz. Za pomocą nowoczesnych technik produkcji, wyostrzenia i barwienia archiwalnej taśmy filmowej, udało mu się ożywić rzeczywistość wojny na linii frontu.

Film prezentuje niezwykłe spojrzenie na żołnierzy i wydarzenia I wojny światowej, przedstawione na ekranie w sposób, jakiego dotąd nikt nie widział. Patrzymy jak żołnierze jedli, spali i przyjaźnili się, a także jak wyglądało ich życie z dala od okopów. Obrazy sprzed wieku wyglądają tak, jakby zostały zrobione wczoraj, a przerobienie zdjęć z czarno-białego formatu na kolorowy ukazuje niewidzialne dotąd szczegóły. Dzięki temu film oferuje mocne, porywające i niezwykle przejmujące przeżycie wojny. Stara się przywrócić głos weteranom i przypomnieć obraz pokolenia zmienionego na zawsze przez globalny konflikt. To jeden z najdroższych filmów eksperymentalnych kina dokumentalnego ostatnich lat.

Film powstał z okazji 100-lecia zakończenia I wojny światowej, a Jackson zadedykował go swojemu dziadkowi, który walczył na jejfroncie.