Huba

 66 min.

gatunek:
dramat obyczajowy
reżyseria:
Anka i Wilhelm Sasnal
kraj produkcji:
Polska
rok produkcji:
2014
obsada:
Jerzy Gajlikowski, Joanna Drozda
opis:

Niebanalny dramat obyczajowy dla koneserów i wyrafinowanych widzów, którzy w kinie nie idą na skróty, a chcą zobaczyć nowe formy.  Huba to bezkompromisowy obraz narodzin i śmierci pozbawiony upiększeń oparty na naturalizmie i fizyczności.


Bohaterami filmu są stary, chory mężczyzna i młoda kobieta z dzieckiem. On odchodząc z fabryki, wyrwany z rytmu pracy traci kontrolę nad czasem. Nie może spać i jeść. Wysycha. Ona i dziecko są jak zrośnięty organizm. Ale ta bliskość polega na uzależnieniu i nierówności. Dziecko, najmocniej wczepione w życie, jest żarłoczne i wysysające, uwolniona na chwilę kobieta i tak skazana na przemoc, a Stary oddzielony od fabryki nie ma już skąd czerpać siły. Kiedy podejmują próby bycia razem, są jak święta rodzina a rebours. Ich przypad­kowe, wspólne życie to przenikanie się, zlewanie w jedno opresji.


Anka Sasnal i Wilhelm Sasnal to odważni twórcy, nie bojący się proponować własnej wizji kina między innymi kładąc nacisk na sztukę obrazu. Reżyserski duet jest ceniony na całym świecie, a ich poprzednie filmy Z daleka widok jest piękny, Aleksander  zdobyły nagrody na polskich i zagranicznych festiwalach. W przypadku Huby nie mogło być inaczej. Międzynarodowa premiera Filmu odbyła się podczas tegorocznego Festiwalu Berlinare w Berlinie.  Ogólnopolska premiera miała miejsce podczas MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu gdzie w plebiscycie publiczności Film uplasował się na drugiej pozycji.


  • Nagrody: Czarny Koń na FF Ars Independent