Henri Matisse. Wycinanki

 90 min.

gatunek:
dokumentalny
reżyseria:
Phil Grabsky
rok produkcji:
2014
napisy:
polskie
opis:

Twórcy nakręconego w galerii Tate Modern filmu zapraszają publiczność za kulisy słynnej wystawy Henri Matisse: The Cut-Outs. W filmie można zobaczyć wywiady z przyjaciółmi artysty oraz ze znawcami tematu, m.in. z dyrektorem Tate Modern – Nicholasem Serotą, a także rzadkie archiwalne zdjęcia pokazujące Matisse’a w pracy.

Widzowie mają okazję przyjrzeć się ostatniemu rozdziałowi kariery malarza, w momencie, gdy zaczął „rzeźbić w kolorze” i gdy powstała jego seria spektakularnych wycinanek.


Film pokazuje również zapierający dech w piersiach występ tancerza Baletu Królewskiego – Zenaida Yanowsky’ego – taniec odzwierciedlający kolory, dynamikę i wolność Matisse’owskich wycinanek oraz występ muzyka jazzowego – Courtney Pine’a, który stworzył utwór odwołujący się do złotego wieku Bebopu i jazzu oraz do improwizowanych rytmów, do których Matisse porównywał swój sposób pracy w czasie tworzenia wycinanek.


Henri Matisse (ur. 31 grudnia 1869 w Le Cateau-Cambrésis w Pikardii, zm. 3 listopada 1954 w Nicei) – francuski malarz uważany za najsłynniejszego fowistę. Początkowo nie myślał o poświęceniu się sztuce, przygotowując się do zawodu prawnika. Jednak w wieku 24 lat rozpoczął naukę malarstwa w paryskiej Szkole Sztuk Pięknych. Uczeń Gustave’a Moreau, u progu swej drogi tworzył pod wpływem impresjonistów oraz sztuki japońskiej.


W 1905 roku wystawił swoje prace w „Salonie Jesiennym”. Wkrótce wykształcił własny styl. Sławę osiągnął już za swego życia. Matisse zapełniał swoje płótna plamami żywych, świetlistych, zwykle silnie kontrastowych barw, które częstokroć, w trosce o czytelność obrazu, obwodził delikatnym konturem.

Po operacji onkologicznej utracił sprawność fizyczną i poruszał się na wózku inwalidzkim (nie mógł pracować przy sztalugach) – zmienił się wtedy profil jego twórczości – tworzył odtąd papierowe kolaże. Henri Matisse był rywalem Pabla Picassa. Zmarł na atak serca w swoim mieszkaniu w Nicei.