Heavy Mental

 100 min.

gatunek:
dramat, komedia
reżyseria:
Sebastian Buttny
kraj produkcji:
Polska
rok produkcji:
2013
obsada:
Piotr Głowacki, Grzegorz Stosz, Izabela Nowakowska, Joanna Szczepkowska
opis:

Mariusz, 30-letni aktor, nie może grać, bo zapomina roli, gdy tylko staje na scenie. Chodzi do psychoterapeuty i jako część terapii przygotowuje monodram. Poszukuje swojego Zen w starodawnej sztuce japońskiego łucznictwa i ćwiczeniach oddechowych, ale wszystkie drogi prowadzą donikąd. 


…opowieść o strachu przed byciem zwyczajnym.

Sytuacja zmienia się, gdy umiera jego dziadek i otrzymuje propozycję od Piotra, tajemniczego pracownika opieki społecznej, fana heavy metalu. Piotr odda mu mieszkanie po dziadku w zamian za pomoc w zdobyciu dziewczyny, której sam „nie ma odwagi” poderwać.


Przystojny, dobrze zbudowany aktor jest dla prowadzącej proste życie fryzjerki spełnieniem marzeń o życiu niezwykłym i pełnym wrażeń. W ten sposób, od dawna przygotowywany przez Piotra plan, zaczyna działać. Cała trójka udaje się we wspólną wakacyjną podróż nad morze, gdzie ma dojść do „przekazania” dziewczyny.

Stajemy się świadkami mentalnej podróży głównych bohaterów, w której każdy chce coś ugrać dla siebie. Niemoralna propozycja prowadzi całą trójkę do konfrontacji z zapomnianymi uczuciami. W głąb lęku, który do tej pory chowali przed sobą i światem – lęku przed byciem zwyczajnym.


Od reżysera
„Moim celem było stworzenie filmu pokoleniowego bazującego na trzech skrajnie różnych bohaterach i postawach życiowych. Ci trzydziestolatkowie, początkowo sobie obcy i niepasujący do siebie, przeżywają wspólną historię i w nieoczekiwany sposób stają się sobie na wzajem bardzo potrzebni i bliscy. Przez krótką chwilę doświadczają czystej, prawdziwej przyjaźni, nawet jeśli ich cel jest chłodny i praktyczny.” Sebastian Buttny


Nagroda im. Andrzeja Munka
NAJLEPSZY DEBIUT 2013 – 2014

Premiera światowa
29. WARSZAWSKI FESTIWAL FILMOWY 2013 

Oficjalna selekcja:
Jameson CineFest – 11. Miskolc Film Festival  2014
22. Raindance Film Festival 2014
12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST 2014
8. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2014
43. Lubuskie Lato Filmowe 2014
39. Festiwal Filmowy w Gdyni 2014