Happy Olo. Pogodna ballada o Olku Dobie

 65 min.

gatunek:
dokumentalny
reżyseria:
Paweł Bogocz
kraj produkcji:
Polska
rok produkcji:
2017
opis:

Ballada filmowa utrzymana w konwencji kina drogi o jednym z najwybitniejszych polskich podróżników – Aleksandrze Dobie. Fikuśna opowieść pełna optymizmu, uśmiechu i muzyki.
Tytułowy Olo w niebanalny i charakterystyczny dla siebie sposób opowiada historie w trakcie podróży, której celem jest transport kajaka przez pełne uroku krajobrazy Polski. Opowieściom tym towarzyszą szalone fragmenty filmów z jego wypraw transatlantyckich oraz animacje ilustrujące przygody przeplatane piosenkami. Zabawy konwencją oraz pojawiające się na drodze wyimaginowane postaci ukazują młodzieńczą naturę Olka, pomimo skończonych przez niego siedemdziesięciu lat. Film jest pochwałą dążenia do realizacji marzeń. Przez swój pozytywny i nieco odrealniony charakter, adresowany jest do widza w każdym wieku.

Aleksander Ludwik Doba

(ur. 9 września 1946r. w Swarzędzu) – polski podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent, wyłącznie dzięki sile własnych mięśni.

Na przełomie 2013 i 2014 przepłynął samotnie najszerszy odcinek Atlantyku, pomiędzy wybrzeżami Europy i Ameryki Północnej. W ciągu 167 dni pokonał ponad 12 tysięcy kilometrów. Tym samym przepłynął Atlantyk w kajaku po raz drugi.
Czytelnicy National Geographic docenili jego wyczyn i dzięki internetowemu głosowaniu zdobył on tytuł Podróżnika Roku 2015.

W 2016 rozpoczął trzecią transatlantycką wyprawę kajakiem z Nowego Jorku do Lizbony, którą zmuszony był przerwać ze względu na wypadek. W 2017 roku zamierza ją kontynuować.

Opłynął kajakiem również Morze Bałtyckie i Bajkał.

Jest dwukrotnym złotym, srebrnym i brązowym medalistą Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim.
Latał na szybowcach różnych typów oraz uzyskał trzecią klasę skoczka spadochronowego.

Obecnie jest na emeryturze.

Z żoną Gabrielą, ma dwóch synów – Bartłomieja i Czesława oraz dwie wnuczki Olgę oraz Agatę.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.