Gwiezdny pył | Siekierezada

  min.

tytuł oryginalny:
wykład: dr Magdalena Kempna-Pieniążek
reżyseria:
różni
kraj produkcji:
Polska
opis:

Gwiezdny pył (1982)

reżyseria: Andrzej Kondratiuk
czas trwania: 58′

Dziad i Baba mieszkają na odludziu. Mężczyzna jest wynalazcą, jednak wymyśla tylko rzeczy, które już istnieją. Nie jest to dla niego powód do frustracji dopóty, dopóki jego żona jest szczęśliwa i radosna.

Jest to – pełna uroku i wdzięku – pochwała życia opartego na prostych, podstawowych wartościach: symbiozie z naturą, miłości i wyrozumiałości dla innych ludzi, wzajemnym zaufaniu oraz spolegliwości.


Siekierezada (1985)

reżyseria: Witold Leszczyński
czas trwania: 78′

Poeta Janek Pradera, zakochany w Gałązce Jabłoni, podróżuje po odległych zakątkach Polski, nie mogąc pogodzić się z zakłamaniem i obłudą świata. Podejmuje pracę sezonowego drwala. Miejscowy leśniczy kieruje go na kwaterę do babci Oleńki.

Poznaje otwartych, przyjaznych ludzi, z których każdy – mimo prostoty – jest jakąś indywidualnością z własną filozofią życiową. Zaprzyjaźnia się ze starym drwalem Peresadą, Wasylukiem i Selpką, z którymi wolny czas najczęściej spędza w gospodzie w Hoplance. Do Pradery zostaje dokwaterowany Michał Kątny, włóczykij, podobny z charakteru do Janka. Dni mijają na ciężkiej pracy. Pradera postanawia wrócić do Gałązki Jabłoni, ale w drodze wybiera śmierć pod kołami parowozu.

Liryczna przypowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w życiu i odkrywaniu magicznej rzeczywistości w surowym świecie leśnych ludzi.