Gauguin z National Gallery, Londyn

 90 min.

tytuł oryginalny:
Gauguin: from the National Gallery London
gatunek:
wystawa
reżyseria:
Patricia Wheatley
kraj produkcji:
Wielka Brytania
rok produkcji:
2019
napisy:
polskie
opis:

  • To fascynujące wydarzenie filmowe rozpocznie się pokazem nowego filmu dokumentalnego o życiu i twórczości Paula Gauguina, jednego z najbardziej znanych i cenionych artystów na świecie.
  • Ten francuski malarz uznawany jest za czołowego przedstawiciela postimpresjonizmu i jednego z najważniejszych twórców XX wieku. W swoich pracach zaczął eksperymentować i odchodzić od impresjonistycznych zasad. Gauguin tworzył własną teorię sztuki, na której opierali się symboliści z tzw. szkoły z Pont-Event. Inspirowała wielu twórców m.in. nabistów, oraz ekspresjonistów.
  • Kręcony na Tahiti, oraz w Wielkiej Brytanii film przeniesie nas w wyjątkowy – a w tamtych czasach wręcz kontrowersyjny – świat jego sztuki. Obraz łączy się z wystawą prezentowaną od października 2019, do stycznia 2020 w National Gallery w Londynie, pod tytułem Portrety Gauguina.
  • Widzów czeka zaskakująca i żywa wycieczka z przewodnikiem, który zabierze ich w podróż po portretach autorstwa Gauguina, przedstawionych na dużym ekranie w towarzystwie iluminacji świetlnych.
  • Umieszczając swoje modelki w sugestywnym kontekście, Gauguin był w stanie stworzyć portrety, które wyrażały znacznie więcej, niż ich osobowość. Wystawa objęła około pięćdziesięciu dzieł – obrazów, prac na papierze i trójwymiarowych obiektów w różnych mediach – pochodzących z publicznych i prywatnych kolekcji na całym świecie.