Fritzi – przyjaźń bez granic

 86 min.

tytuł oryginalny:
Fritzi: Eine Wendewundergeschichte
gatunek:
animacja
reżyseria:
Matthias Bruhn, Ralf Kukula
kraj produkcji:
Niemcy/Luksemburg/Belgia/Czechy
rok produkcji:
2019
napisy:
dubbing
opis:

Rok 1989. Niemcy podzielone są na dwie części. 12-letnia Fritzi tęskni za przyjaciółką, która przebywa na zachodzie kraju. Nastolatka nie zgadza się z wizją podzielonego świata i dołącza do pokojowej rewolucji.

Wschodnie Niemcy, rok 1989. Przyjaciółka Fritzi – Sophiewyjeżdża na wakacje za granicę, powierzając jej podopiekę psa. Jesienią Sophie nie wraca do szkoły – zostajew zachodnich Niemczech. Fritzi obserwuje, jak w szkole tworzą się podziały na lepszych i gorszych, a wokółorganizowane są potajemne spotkania. 12-latka staje się świadkiem pokojowej rewolucji. Ona sama chce znów zobaczyć swoją przyjaciółkę i zwrócić jej psa, dlatego odważnie zmierza pod granicę podzielonego kraju.

Poruszająca i wyjątkowa w formie animacja opowiada o zawirowaniach historii z dziecięcej perspektywy. Twórcom udało się oddać atmosferę przemian 1989 roku w sposób przystępny dla młodej widowni, ale i autentyczny. Film zdobył wiele nagród w Niemczech oraz nagrodę dla najlepszej animacji na festiwalu Filem’On w Brukseli.


polska premiera

Kategoria wiekowa: 9+