Galeria Uffizi we Florencji: Podróż w głąb renesansu

 90 min.

tytuł oryginalny:
Florence and the Uffizi Gallery
gatunek:
dokumentalny
reżyseria:
Luca Viotto
kraj produkcji:
Włochy
rok produkcji:
2015
napisy:
polskie
opis:

Wielowymiarowa podróż po mieście, niegdyś kolebki włoskiego renesansu, w którym nadal można oglądać najpiękniejsze i reprezentatywne dzieła sztuki tego okresu, stworzone przez takich artystów jak Michelangelo, Brunelleschi, Raphael, Leonardo czy Botticelli.
Ważnym etapem tej wędrówki jest część poświęcona miejscu, które mieści arcydzieła wspominanych mistrzów – Galerii Uffizi. Na szczególną uwagę zasługuje zapierający dech w piersiach „Pokłon Trzech Króli” Leonarda Da Vinci. Po kilku latach renowacji, w 2016 roku obraz został przywrócony do życia, a my zobaczymy go po raz pierwszy na dużym ekranie.


Kolejna, niezwykle fascynująca część dotycząca gotyku pokaże ciemniejsze, mroczne, chwilami przerażające oblicze epoki, utrwalone w obrazach Caravaggia.
Sztuka pokazuje w tym filmie swą moc dzięki obrazowej narracji prowadzonej przez ówczesnego największego mecenasa sztuki, Wawrzyńca Wspaniałego, granego tutaj przez Simona Merrellsa („Spartacus”).
Jego wywód uzupełnia komentarz międzynarodowego znawcy renesansu Arturo Galansino, kuratora Royal Academy w Londynie i nowo mianowanego dyrektora Fundacji Strozzi we Florencji, który sprawował nadzór naukowy i artystyczny nad scenariuszem filmu. U progu galerii powita nas Antonio Natali, dyrektor Uffizi, on także omówi jej kluczowe dzieła.
W filmie zastosowano najbardziej zaawansowane rozwiązania technologii 3D i ultra HD, w tym zdjęcia lotnicze, dzięki czemu poczujemy się jakbyśmy naprawdę byli we Florencji i Galerii Uffizi.


Galeria Uffizi – galeria sztuki we Florencji, znajdująca się w pobliżu Piazza della Signoria, jedno z najstarszych muzeów w Europie. Na bryłę budowli składają się dwa prostokątne budynki połączone trzecim, wychodzącym galerią nad rzekę Arno. Budowę powierzono architektowi i malarzowi Giorgio Vasariemu w 1560 roku. Po 20 latach została ukończona, a na najwyższym piętrze pałacu powstała galeria utworzona przez Francesco I de’ Medici dla umieszczenia tam kolekcji dzieł sztuki zgromadzonej przez jego ród.