Ferrari 312B

 90 min.

gatunek:
dokument
reżyseria:
Andrea Marini
kraj produkcji:
Włochy
rok produkcji:
2017
napisy:
polskie
opis:

Niesamowita mieszanka prędkości, dźwięku i obrazów.

Historia jednego z najpiękniejszych i najbardziej innowacyjnych samochodów marki Ferrari.
Czy jeden samochód może rozpocząć rewolucję w przemyśle motoryzacyjnym?
Stać się jego legendą? Twórcy filmu odpowiadają: tak, jeśli to Ferrari 312B.

W 1970 roku Mauro Forghieri, główny inżynier i projektant Ferrari, postanowił stworzyć nowy samochód wyścigowy, napędzany przez potężny rewolucyjny silnik V12: pierwszy „płaski” silnik w historii wyścigów, pierwotnie zaprojektowany dla amerykańskiej fabryki lotniczej do montowania na skrzydle samolotu.

Tak narodziło się Ferrari 312B. Zadebiutowało na torze w 1970 roku, w którym znakomici kierowcy Jacky Ickx i Clay Regazzoni wygrali cztery Grand Prix Formuły 1. Dzięki temu samochodowi w wyścigach F1 nastała prawdziwa epoka Ferrari, trwająca co najmniej dekadę (1970-1980), zwieńczona 37 zwycięstwami w Grand Prix, czterema tytułami mistrzowskimi konstruktorów oraz trzema tytułami mistrzowskimi kierowców. Ferrari 312B na stałe złączyło się z nazwiskami, takich mistrzów kierownicy, jak Niki Lauda, Jacky Ickx, Jackie Stewart, Gerhard Berger i Damon Hill, których także zobaczymy w filmie.

Ten dokument to przede wszystkim opowieść o pasji. To ona zdopingowała Włocha, byłego kierowcę F1, a obecnie miliardera, Paola Barillę, do przywrócenia Ferrari 312B na tor i wzięcia udziału w odbywającym się co dwa lata historycznym GP Monaco, wyścigu dla klasycznych samochodów. Aby to zrobić, Barilla powierzył samochód człowiekowi, który go stworzył, projektantowi i inżynierowi Mauro Forghieriemu. Bolid został całkowicie odrestaurowany.

Film jest także hołdem dla samochodu, który był zarówno dziełem sztuki, wykonanym w całości ręcznie, jak i prototypem, symbolem rewolucji, która na zawsze zmieniła świat F1.