Ella: Just One of Those Things

 90 min.

gatunek:
dokument muzyczny
reżyseria:
Leslie Woodhead
kraj produkcji:
USA
rok produkcji:
2019
obsada:
Ella Fitzgerald , Tony Bennett, Jamie Cullum, Laura Mvula, Johnny Mathis, Smokey Robinson, Cleo Laine, Andre Previn, Norma Miller, Patti Austin, Izsak Perlman, Margo Jefferson, Will Friedwald, oraz rzadko udzielający wywiadów syn Elli, Ray Brown Jr.
napisy:
polskie
opis:

  • Ella Fitzgerald miała zaledwie 15 lat kiedy w roku 1934 wygrała konkurs talentów w Teatrze Apollo w Harlemie. W ciągu zaledwie kilku miesięcy przemieniła się w gwiazdę.
  • “Ella: Tylko jedna z tych rzeczy” zabiera nas w podróż przez ponad sześć dekad podczas których jej wysublimowany głos, przekształcał tragedie i problemy jakie napotkała w radość.
  • W filmie wykorzystano niepublikowane dotąd zdjęcia i wywiady. Pokazują historię życia czarnej kobiety, która zrobiła karierę w czasach wszechobecnego rasizmu. Zobaczymy Ellę jakiej nie znał świat – twardą, zamyśloną, zabawną, olśniewającą innowatorkę w muzyce.
  • Film odkrywa także nieznane dotąd fakty dotyczące Elli walczącej o Prawa Obywatelskie oraz dylematy, z jakimi zmagała się prywatnie przez całe swoje życie: głód występów przed wielbiącą ją publicznością, nieustanną tęsknotę za mężem i synem. W momencie kiedy stała się najwspanialszą piosenkarką na świecie, jej pianista i przyjaciel Oscar Peterson określił Ellę jako najbardziej samotną kobietą na świecie. Z kolei Jamie Cullum powiedział, że „jej muzyka jest z jednym z powodów, dla których warto żyć na tej planecie”.