Dziewczyna, która została królem

 106 min.

tytuł oryginalny:
The Girl King
gatunek:
dramat, kostiumowy
reżyseria:
Mika Kaurismäki
kraj produkcji:
Finlandia, Dania, Kanada
rok produkcji:
2015
obsada:
Malin Buska, Sarah Gadon
napisy:
polskie
opis:

Ekstrawagancka, szwedzka królowa Krystyna z dynastii Wazów próbuje zwalczyć konserwatystów przeciwnych jej pomysłom na modernizację kraju. Dzięki niej Szwecja zyskała pokój, rozwój intelektualny oraz kulturowy. Portret jednej za najważniejszych kobiet w historii, która o mały włos nie zostałaby królową Polski.

Szwecja, rok 1632. Jako sześciolatka, Krystyna Wazówna zostaje następczynią swego ojca Gustawa Adolfa po jego śmierci na polu bitwy. Krystyna dorasta na konserwatywnym dworze luterańskim. Odrzucona przez matkę, zdominowana przez mężczyzn, od dziecka przedkłada naukę władania szpadą nad kobiece rozrywki.

Wstępując na tron w wieku lat osiemnastu, obiecuje podtrzymać tradycję i poślubić ciotecznego brata, syna przyrodniej siostry Gustawa Adolfa – Karola Gustawa. Nie wywiązuje się jednak z obietnicy, odmawia również licznym adoratorom. Spiskujące otoczenie widzi w hrabinie Ebbie, którą Krystyna wydaje się być zainteresowana klucz do kontrolowania ekscentrycznej, androgynicznej królowej. Spiskowcy nie doceniają jednak przenikliwego umysłu władczyni, rozmiłowanej zarówno w podwładnej, jak i w kartezjańskiej idei „wolnej woli”.