Dumni i wściekli

 118 min.

tytuł oryginalny:
Pride
gatunek:
dramat, komedia
reżyseria:
Mathew Warchus
kraj produkcji:
Wlk. Brytania
rok produkcji:
2014
obsada:
Bill Nighy, Imelda Staunton, Dominic West
opis:

Co może połączyć ludzi, których różni wszystko? Małe górnicze miasteczko, żyjące historią i tradycjami. Kiedyś spokojne, dziś targane strajkami. I to właśnie tu pewnego dnia przyjeżdżają, domagający się równouprawnienia, geje i lesbijki z wielkiej metropolii.


Co musi się wydarzyć, by ci ostatni ruszyli na pomoc i zastrajkowali z górnikami w obronie ich praw? Co musi się stać, by konserwatywne staruszki odważyły się ruszyć w rajd po nocnych klubach i seks barach Londynu? Czy wszyscy będą umieli razem bawić się i tańczyć w rytm hitów Bronski Beat? Czy raczej padną najgorsze obelgi i posypia się zęby? Nie uwierzycie, choć ta historia oparta jest na faktach.

  • Nagrody: 3 nominacje do BAFTA (najlepszy film, aktorka drugoplanowa, debiut reżyserski. 

Stephen Beresford, scenarzysta:
Większość ludzi nie bardzo wierzy w tę historię, gdy słyszą o niej po raz pierwszy. Ze mną było podobnie. Ale pomyślałem sobie, że nawet jeśli jest w niej tylko odrobina prawdy, to i tak to coś niesamowitego. Zakładałem, że to mit, ale byłem bardzo zaintrygowany. Wiele lat później zupełnie przypadkiem trafiła w moje ręce książka, w której Mark Ashton przyznawał, że ta historia jest prawdziwa. Wtedy postanowiłem, że muszę ją napisać. Wkrótce odkryłem, że ruch Lesbijki i Geje Wspierają Górników ma w swoim posiadaniu materiał wideo z tamtych wydarzeń, który udało mi się odnaleźć. A to był dopiero początek. 


 David Livingstone, producent:
„Dumni i wściekli”, oparty na prawdziwych wydarzeniach, to film o zderzeniu i połączeniu dwóch zupełnie odmiennych światów, które stały się ofiarami prześladowań, opresji i społecznych uprzedzeń. To historia dwóch społeczności, które łączą siły przeciwko wspólnemu wrogowi.  – „Dumni i wściekli” jest jednocześnie bardzo zabawny i prawdziwy. To, że na początku bohaterowie stoją po przeciwnych stronach barykady, a potem tak bardzo się zbliżają robi olbrzymie wrażenie. A fakt, że wydarzenia te naprawdę miały miejsce, a postaci bazują na prawdziwych osobach sprawia, że pojawia się też wzruszenie i radość.