Druga szansa

 105 min.

tytuł oryginalny:
En chance til
gatunek:
dramat
reżyseria:
Susanne Bier
kraj produkcji:
Dania
rok produkcji:
2014
obsada:
Nicolai Coster Valdau, Ulrich Thomsen, Maria Bonnevie
opis:

Andreas i Simon, detektywi a zarazem najlepsi przyjaciele, prowadzą całkowicie odmienny tryb życia. Simon – świeżo upieczony rozwodnik spędza większość czasu na upijaniu się w lokalnym klubie nocnym, podczas gdy Andreas wiedzie poukładane życie z piękną żoną i synem. 


Pewnego dnia policjanci zostają wezwani do patologicznej rodziny. Prócz odurzonych narkotykami i kłócących się rodziców w szafie znajdują płaczącego chłopca. Wkrótce rutynowa interwencja przeradza się w otwarty konflikt pomiędzy funkcjonariuszami.


Film jest poruszającym i dopracowanym wizualnie portretem ludzi, którzy muszą się zmierzyć z prawdziwą tragedią. To film o tych, którym wydawało się, że bez mrugnięcia okiem są w stanie wskazać różnicę między tym co dobre, a tym co złe. To również obraz podejmujący znacznie więcej niż trudne pytania o moralnie nieprzekraczalne granice. Pozwala na nowo zdefiniować i odkryć sens człowieczeństwa w niezwykle spokojny i stonowany sposób. Reżyserka stworzyła bardzo przejmujący obraz w którym pokazuje jak szybko odrzucamy przyjęte wartości, gdy życie które znamy nagle zostaje przewrócone do góry nogami.


Druga szansa to najnowszy film Susanne Bier, reżyserki nagrodzonego Oscarem, Złotym Globem i Europejską Nagrodą Filmową W lepszym świecie (2010). Druga szansa to kolejny projekt, za którego produkcję odpowiada Sisse Graum Jørgensen  – jedna z najczęściej nagradzanych duńskich producentek filmowych. Jørgensen ma na swoim koncie takie produkcje jak: Obywatel roku, Polowanie, Wesele w Sorrento, Bracia, czy Wilbur chce się zabić.


Nikolaj Coster-Waldau o filmie: „Powód dla którego desperacko chciałem zagrać Andreasa był bardzo prosty: niesamowity scenariusz. Gdy przeczytałem tekst sam zacząłem się zastanawiać nad przyjętymi przeze mnie wartościami.”