Donbas

 121 min.

tytuł oryginalny:
Donbass
gatunek:
dramat
reżyseria:
Siergiej Łoźnica
kraj produkcji:
Niemcy/Ukraina/Francja/Holandia/Rumunia
rok produkcji:
2018
obsada:
Valeriu Andriuţâ, Evgeny Christyakov, Georgiy Deliev, Svetlana Kolesova
napisy:
polskie
opis:

Akcja filmu rozgrywa się w Donbasie, wschodnim regionie Ukrainy, kontrolowanym przez liczne grupy przestępcze. Trwa wojna hybrydowa – konflikt pomiędzy ukraińską armią zasilaną ochotnikami a bojówkami separatystycznymi wspieranymi przez rosyjskie oddziały. Koszmar staje się udziałem ludności cywilnej. Z drugiej strony toczy się codzienne życie, a przez ekran przewija się galeria postaci: roześmiana młoda para, skonfundowany niemiecki dziennikarz, którego służby kontrolne biorą za faszystę, czy okradziony właściciel luksusowego auta.

Siergiej Łoźnica („Łagodna”, „We mgle”, „Szczęście ty moje”) w hipnotycznym, pełnym groteski stylu zabiera nas w podróż przez Noworosję – państwo-widmo, w którym żołnierze nie wiedzą kto nimi dowodzi, a sąd odbywa się na ulicy w postaci publicznych linczów. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Jedynym sposobem na przeżycie jest śmiech…

„Donbas” to opowieść o człowieczeństwie i cywilizacji w dobie postprawdy i fake newsów. O każdym z nas.

  • Nagroda za najlepszą reżyserię w sekcji Un Certain Regard na MFF w Cannes.

Siergiej Łoźnica jest cenionym ukraińskim reżyserem filmowym, filmy realizuje od 1996 roku. Otrzymał za nie wiele międzynarodowych wyróżnień, a jego dokumenty były pokazywane na najważniejszych festiwalach filmowych. Urodził się w 1964 roku w Kijowie, tam też ukończył w 1987 roku Kijowską Politechnikę. W latach 1987-1991 Łoźnica pracował w kijowskim Instytucie Cybernetyki, specjalizując się w badaniach nad sztuczną inteligencją. W 1997 ukończył także Wszechrosyjski Państwowy Uniwersytet Kinematografii (VGIK), gdzie studiował reżyserię. W 2013 roku założył firmę produkcyjną i dystrybucyjną ATOMS & VOID. w 2018 roku odebrał najważniejszą nagrodę – Smok Smoków, przyznaną przez Radę programową Krakowskiej Fundacji Filmowej za wybitny wkład w rozwój światowego filmu dokumentalnego.