Czerwony pająk

 95 min.

gatunek:
thriller
reżyseria:
Marcin Koszałka
kraj produkcji:
Polska
rok produkcji:
2015
obsada:
Filip Pławiak, Adam Woronowicz, Małgorzata Foremniak, Julia Kijowska, Wojciech Zieliński, Rafał Mohr, Nikodem Rozbicki
opis:

Scenariusz został zainspirowany miejskimi legendami Krakowa, a reżyser pieczołowicie odtworzył jego atmosferę z okresu PRLu.
Karol jest zwyczajnym nastolatkiem. Pochodzi z dobrego domu, odnosi sukcesy w sporcie, zakochuje się. Punktem zwrotnym w jego życiu jest moment, gdy przypadkiem staje się świadkiem morderstwa. Kierowany ciekawością, zaczyna śledzić zabójcę. Morderca okazuje się… weterynarzem. Karol wchodzi z nim w bardzo silną i emocjonalną relację mistrz – uczeń. W ten sposób odkrywa potrzebę, której istnienia nie był świadomy lub nie miał odwagi, czy możliwości jej nazwać. Weterynarz staje się jego nauczycielem w sztuce zabijania. Jednak gdy nadejdzie dzień próby, student stanie przed niezwykle trudnym wyborem.
Lucjan Staniak („Czerwony Pająk”) to nigdy nie istniejący seryjny morderca, który trafił do światowej literatury kryminalistycznej jako postać autentyczna. Karol Kot („Wampir z Krakowa”), jeden z najmłodszych znanych na świecie seryjnych morderców, pod koniec lat 60. stał się prawdziwą gwiazdą mediów. Obie postaci zainspirowały twórców do stworzenia oryginalnej, trzymającej w napięciu fikcyjnej opowieści o naturze zbrodni.
Nagrody: MFF w Arras 2015: nagroda Francuskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych; Grand Prix Tygodnia Krytyki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze.