Così fan tutte

 245 min.

tytuł oryginalny:
Cosi fan tutte
gatunek:
Opera
reżyseria:
James Levine
kraj produkcji:
USA
rok produkcji:
2014
obsada:
Susanna Phillips (Fiordiligi), Isabel Leonard (Dorabella), Danielle de Niese (Despina), Matthew Polenzani (Ferrando), Rodion Pogossov (Guglielmo), Maurizio Muraro (Don Alfonso)
napisy:
polskie
opis:

Dyrektor muzyczny Met, James Levine pierwszy raz poprowadzi transmisję opery Mozarta. Będzie to skomplikowany romans zatytułowany „Tak czynią wszystkie”. W obsadzie znajdziemy gwiazdy specjalizujące się w operach wielkiego klasyka. Dwie młode dziewczyny, cnotliwe i wierne, zostają wystawione na ciężką próbę, która poddaje w wątpliwość wierność wszystkich kobiet. Za sznurki w tej intrydze pociąga cyniczny Don Alfonso.


„Komedia erotyczna – oto termin właściwy. Komedia, która w swej perwersyjnej wizji ludzkiego losu idealnie odzwierciedla jego treść i sens, gdyż jest on śmieszny do rozpuku: niczym Molierowskie Arganty i Geronty siedzimy przecie w worku i leją nas kijami, choć nie wiemy kto i dlaczego, albo jak Ferrando i Guglielmo dajemy się schwytać w pułapkę naszych własnych żądz. Erotyczna, a nawet zuchwale seksualna („Ah, poveretto me! Cosa ho veduto!” – „Biednyż ja, biedny, co ja widziałem!” – krzyczy Guglielmo po zwycięstwie Ferranda, a my wiemy świetnie, co widział: to samo, co godzinę wcześniej uczynił był z Dorabellą). Gdyż nie ma zdrady nieskonsumowanej, należy więc wyobrazić sobie nasze czyste lilije w najzuchwalszych obłapkach, których się od pierwszej sceny doczekać nie mogły („matrimonio presto…”**), i stąd pośpieszne małżeństwo. I właśnie z tego się śmiejemy, od antyku aż po… „American Pie 3”.” Piotr Kamiński