Cicha dziewczyna

 94 min.

tytuł oryginalny:
An Cailín Ciúin
gatunek:
dramat
reżyseria:
Colm Bairead
kraj produkcji:
Irlandia
rok produkcji:
2022
obsada:
Catherine Clinch, Carrie Crowley, Andrew Bennett
napisy:
polskie
opis:

Irlandzka prowincja, lata 80. ubiegłego wieku. Cáit dorasta w rodzinie, w której nie znajduje wsparcia. Zostaje wysłana na lato na farmę dwójki krewnych, Eibhlín i Seána. Coraz lepiej poznaje sympatyczną parę, głęboka więź między nimi rośnie z dnia na dzień. Czerpią radość z prostych czynności i wspólnych prac na farmie. W jasnym, pogodnym gospodarstwie Eibhlín i Seána, które jest tak inne od ponurego domu jej własnego ojca, Cáit odkrywa sekret – smutną, trudną przeszłość.

Dziewięcioletnia Cáit pochodzi z licznej, dysfunkcyjnej i ubogiej rodziny. W milczeniu zmaga się z problemami w szkole i w domu, nauczyła się też pozostawać niewidzialna wobec otoczenia. Gdy zbliża się lato, a z nim termin porodu jej matki, zostaje wysłana do dalekich krewnych. Bez wiedzy, kiedy będzie mogła wrócić do domu, trafia pod obcy dach, za jedyny pakunek mając ubranie, w którym wyjechała. Kinsellowie, para w średnim wieku, której dziewczynka nigdy wcześniej nie spotkała, ubierają ją w to, co mają pod ręką. To rolnicza rodzina, tak jak jej własna, ale ta dla odmiany ciężko pracuje i pozornie ma wszystko, czego jej trzeba. Podczas gdy kobieta ciepło przyjmuje dziewczynkę, pan domu trzyma się od Cáit na dystans. Jednak z czasem ich napięta relacja zaczyna się pogłębiać. Pod opieką Kinsellów Cáit powoli rozkwita i odkrywa nowy sposób życia. Jednak w tym domu, w którym rośnie uczucie i w którym miało nie być tajemnic, dziewczynka odkryje bolesną prawdę.

  • Nominacja do Oscara za film zagraniczny, Kryształowy Niedźwiedź na MFF w Berlinie; Europejska Nagroda Filmowa za zdjęcia

Film otrzymał Znak Jakości ZEF.
Więcej pod linkiem zef.org.pl/cicha-dziewczyna-/