Chiara

 120 min.

tytuł oryginalny:
A Chiara
gatunek:
dramat
reżyseria:
Jonas Carpignano
kraj produkcji:
Francja/Włochy
rok produkcji:
2021
obsada:
Swamy Rotolo, Rosa Caccamo, Claudio Rotolo
napisy:
polskie
opis:

Osiemnaste urodziny najstarszej córki Claudia i Carmeli to dobra okazja do wspólnego świętowania dla całej rodziny oraz najbliższych przyjaciół. Giulia i jej trzy lata młodsza siostra Chiara ku uciesze zgromadzonych gości brylują na parkiecie. Rodzinną sielankę zakłóci jednak brutalny akt przemocy.
Po tym, jak samochód Claudia został wysadzony w powietrze, mężczyzna znika w tajemniczych okolicznościach. Co więcej, matka tytułowej bohaterki nie chce udzielić jej żadnych wyjaśnień. Chiara powoli otwiera oczy na rzeczywistość, którą wcześniej ignorowała i na własną rękę rozpoczyna śledztwo. Doprowadzi ją ono do momentu, kiedy będzie musiała zdecydować o własnej przyszłości i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ważniejsza jest dla niej lojalność wobec rodziny, czy szansa na nowe życie.

Uhonorowany nagrodą „Director’s Fortnight” na ostatnim festiwalu w Cannes włoski dramat „Chiara” jest domknięciem trylogii kalabryjskiej („Mediterranea” oraz „Ciambra„), która przyniosła Jonasowi Carpignano nie tylko uznanie, ale i szereg festiwalowych laurów.

Film otrzymał Znak Jakości ZEF.
Więcej pod linkiem zef.org.pl/chiara/