Buster Keaton, „człowiek o kamiennej twarzy”

 60 min.

gatunek:
familijny seans z muzyką na żywo
opis:

Zabierzemy was w magiczną podróż do czasów kiedy kino dziecięciem było. W krainę uśmiechu Bustera Keatona, jednego z największych komików kina niemego. Chociaż filmy powstały prawie sto lat temu, to ten rodzaj humoru do dziś bawi starszych i młodszych. O czym przekonaliśmy się naocznie na festiwalu Kino Dzieci.

Historia kina amerykańskiego notuje go jako drugiego po Charlie Chaplinie najbardziej sławnego komika w historii. Był aktorem, reżyserem i scenarzysta, a także wykonawcą nawet najbardziej niebezpiecznych scen w swoich filmach. Znany ze swojej „kamiennej twarzy”, która niejednokrotnie wyrażała więcej niż najbardziej wybujała ekspresja innych komików.

Zobaczycie filmy „Elektryczny dom”(Electrichouse, 1922, 27 min.) oraz „„Zrobiony w balona” (Balloonatic, 1923, 27 min.), które specjalnie dla was, na żywo, udźwiękowią; Natalia Czekała (pianino, syntezator i głos)  i Krzysztof Guzewicz (instrumenty perkusyjne, handpany i elektornika).

czas trwania: 60`

Kino Dzieci / fot. Paulina Kurach

Natalia Czekała – pianistka, kompozytorka, wokalistka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz muzyki kameralnej w m.in. Budapeszcie, Jurmali, Taurisano i Rzymie. Założycielka ethnojazzowego zespołu T/Aboret. Kompozytorka muzyki do spektakli oraz czytań performatywnych dla m.in. Teatru Nowego w Łodzi, Teatru im. Willama Horzycy w Toruniu, Teatru Dramatycznego i Teatru Lalka w Warszawie. Działa jako edukator muzyczny współpracując m.in. z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.

Krzysztof Guzewicz – erkusjonista, producent muzyczny, muzykoterapeuta. W swojej muzyce łączy i wykorzystuje wiele instrumentów perkusyjnych świata oraz elektronikę. Działa jako edukator muzyczny współpracując m.in. z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Pracuje z osobami niepełnosprawnymi grając muzykę bez barier i gatunków. Pomysłodawca i producent kampanii @mamytojaknikt. Tworzył muzykę do spektakli teatralnych m.in. dla Teatru Dramatycznego, Teatru Lalka, Teatru Ochoty. Muzyk i współzałożyciel takich zespołów jak Tygiel Folk Banda, Dobroto, T/Aboret. Założyciel i prowadzący KOBE –  pierwszej w Polsce szkoły gry na handpanie.