Buddyzm we współczesnym świecie

 50 min.

gatunek:
dokument
reżyseria:
Bo Juul
kraj produkcji:
Dania
rok produkcji:
2007
napisy:
polskie
opis:

Buddyzm tybetański interesował Zachód od początków zeszłego wieku. Otaczała go jednak aura tajemniczości i mity, a niefortunnie tłumaczone tybetańskie teksty spowodowały często fałszywą interpretacje tego bardzo racjonalnego i logicznego systemu filozoficznego. Po ponad czterdziestu latach obecności na Zachodzie buddyzm zakorzenił się w naszej kulturze, a także przechodzi przez próbę nauki. „Jeżeli istnieje w ogóle religia, która może sprostać wymaganiom współczesnej nauki, to jest nią buddyzm” – powiedział Albert Einstein. W filmie „Buddyzm w świecie współczesnym” przedstawieni są ludzie, którzy, pracując, uczestnicząc w tak zwanym „normalnym” życiu łączą nauki buddyjskie z kulturą zachodu i okazuje się, że nie ma w tym nic dziwnego, a ich praktyka pomaga w codziennym życiu i rozwoju.

Bez zbędnego komentarza i oceniania, autorzy filmu pokazali buddyjską filozofię, opowiedzieli często niezwykłe historie ludzi związanych z zachodnim buddyzmem od lat.

  • Pokazy w ramach Festiwalu „Przestrzeń Umysłu„, organizowanego przez Ośrodek Medytacyjny w Gliwicach-Łabędach. Przez projekcjami zapraszamy na wykłady:„Buddyzm we współczesnym świecie” (Marcin Wąsik) oraz „Rola nauczyciela w buddyzmie Diamentowej Drogi” (Marek Witek). Festiwalowi towarzyszą wystawy: „Przestrzeń Umysłu” (12-17.10.2015 w holu kina); „Budda w podróży. Jak mądrość Wschodu dotarła na Zachód” (12-18.10.2015 na Placu Krakowskim)