Bracia Lumière

 90 min.

tytuł oryginalny:
Lumière ! L'aventure commence
gatunek:
dokument
reżyseria:
Thierry Frémaux
kraj produkcji:
Francja
rok produkcji:
2017
napisy:
polskie
opis:

Porywająca historia narodzin kina, opowiedziana z pasją i humorem przez Thierry’ego Frémaux – dyrektora Festiwalu Filmowego w Cannes i Instytutu Lumière w Lyonie. Ten pełnometrażowy dokument to unikalne spojrzenie na Francję i świat z początków współczesnej ery, a przede wszystkim pasjonująca opowieść o pierwszych filmach, które wyznaczyły drogę i świetlaną przyszłość dla dzisiejszego kina.
W 1895 roku Louis i Auguste Lumière wymyślili kinematograf i nakręcili pierwsze w historii filmy, takie jak: „Wyjście robotników z fabryki” czy „Polewacz polany”. Z czasem, usprawniając pracę kamery, doskonaląc kompozycję kadru, wprowadzając duble i śmiało eksperymentując z efektami specjalnymi, położyli podwaliny pod dzisiejszą sztukę filmową. Spośród nakręconych przez nich ponad 1400 produkcji, Thierry Frémaux wybrał 114 obrazów, wśród których znalazły się klasyczne arcydzieła, jak i zaskakujące, nieznane dotychczas filmowe odkrycia. Wszystkie one – zrekonstruowane cyfrowo w jakości 4K – zostały zebrane dla uczczenia wspaniałego dziedzictwa braci Lumière.

„Proponowany do obejrzenia fi lm jest niepowtarzalną okazją do spojrzenia na świat i nas samych z perspektywy prawie stu trzydziestu lat. Zrekonstruowane w ostatnich latach filmy zrealizowane przez braci Lumière to nie tylko zapis historii. To przede wszystkim wspaniała okazja do uzmysłowienia sobie jak bardzo ich wynalazek zmienił ludzkość. Na dobre i na złe”. – Grzegorz Pieńkowski, wykładowca historii filmu Akademii Filmowej i Telewizji w Warszawie i Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.