Body/Ciało

 90 min.

gatunek:
dramat
reżyseria:
Małgorzata Szumowska
kraj produkcji:
Polska
rok produkcji:
2015
obsada:
Janusz Gajos, Maja Ostaszewska, Justyna Suwała, Tomasz Ziętek
opis:

Nowy film Małgorzaty Szumowskiej, autorki głośnych i wielokrotnie nagrodzonych na świecie „33 scen z życia”, „Sponsoringu” i „W imię…”, za który reżyserka otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym festiwalu filmowym w Berlinie.


Cyniczny prokurator i jego cierpiąca na anoreksję córka próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny – Anna – oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć. Prezentowany w Berlinie film M.Szumowskiej określono jako „mroczną perłą festiwalu i obrazem, który wprowadza do kina nowy gatunek”.

  • Nagrody: Srebrny Niedźwiedź za najlepsza reżyserię,

    Złote Lwy na FF w Gdyni za najlepszy film, rolę męska, debiut aktorski, dźwięk.


Od reżyserki: 
„Body/Ciało” to również opowieść o ciele, o stosunku do ciała, o relacji z nim. Z tym ciałem już starym, z tym młodym, które chce być inne, jest nielubiane przez właściciela, o ciele, które już odeszło i jest tylko skorupą, o ciele astralnym, w które wierzy Anna. To również opowieść o kraju, o Polsce, która też jest jakimś symbolicznym „ciałem”. Miejscem, po którym chodzimy, które kochamy lub nie znosimy, plujemy na nie lub je wywyższamy.


Cały drugi plan: szpital psychiatryczny, sąd, zakład fryzjerski, towarzystwo spirytystyczne, terapia anorektyczek, sąsiedzi, sklep spożywczy, to rys dokumentalny naszej opowieści, to właśnie Warszawa i Polska.

To opowieść o samotności człowieka, również o samotności we współczesnej Polsce, gdzie religia zdewaluowała się i ludzie szukają własnych ścieżek duchowych z lepszym bądź gorszym skutkiem. Małgorzata Szumowska