ARIANNA SAVALL z zespołem

  min.

gatunek:
koncert
opis:

Arianna Savall i Petter Undland Johansen z zespołem Hirundo Maris w premierowym  programie: Silent Night – Early Christmas Music and Carols

Od założenia  zespół Hirundo Maris w 2009 roku, katalońska harfistka i śpiewaczka Arianna Savall z norweskim tenorem i skrzypkiem Petterem Udland Johansenem  wyznaczają trendy w nowatorskim ukazywaniu muzyki od średniowiecza do muzyki współczesnej ludowej i folkowej. Na swój album „Silent Night – Early Christmas Music and Carols”, dwaj muzycy i reżyserzy zespołów wybrali  tradycyjne świąteczne piosenki z północy i południa.

Zapraszają na podróż do magicznego świata wielowiekowej zimy, muzyki adwentowej i świątecznej. Wyraziste głosy AriannySavall i Pettera Udlanda Johansena tworzą dialog z wieloaspektowymi instrumentalnymi głosami: wesołe dudy, poetycka gitara „Dobro”, skrzypce, flety, harfy i perkusja.

Muzycy Hirundo Maris pochodzą z wielu krajów europejskich: Norwegii, Anglii, Niemiec, Hiszpanii i Katalonii. W związku z tym nagrywanie pięknych melodii stało się również rodzajem dźwiękowego zwierciadła różnorodnych tradycji muzycznych europejskiej imprezy świątecznej.

„Śpiew niebiańskiej świątecznej muzyki przynosi nam pokój i nadzieję dla wszystkich” – mówi Arianna Savall. »Śpiew jest jednym z najlepszych sposobów na zbliżenie ludzi. To jest bardzo duchowe. Nie możemy tego dotknąć, ale wszyscy możemy poczuć to głęboko w naszych sercach. ”


Program zawiera wspaniały wybór utworów bożonarodzeniowych w opracowaniu artystki oraz jej męża Pettera Udlanda Johansena.

1. The Holly and the Ivy&El Noi de la Mare
(El noi de la mare) – trad, English/Catalan, arr. Arianna Savall /  Petter Udland Johansen

2. El Desembre Congelat
trad. Catalan, arr. Arianna Savall / Petter Udland Johansen

3. ˇAy, que me abraso!
Juan García de Zéspedes, (17th century, Mexico) arr. Arianna Savall / Petter Udland Johansen

4. Mitthjertealltidvanker
trad. Norwegen, arr. Arianna Savall / Petter Udland Johansen 

5. Es istein Ros‘ entsprungen  
Michael Praetorius (1571 -1621), arr. Arianna Savall

6. Wexford Carol
trad. Irland, arr. Arianna Savall / Petter Udland Johansen

7. Ô nuit brillante 07:17 
trad. Noël Provençalarr. Joseph Bovet / Arianna Savall / Petter Udland Johansen

8. El cant delsocells 06:08 
trad. Catalan, arr. Jordi Savall

9. Kling no, klokka 0
trad. Norwegen 

10. La salve  
Arianna Savall (1972 )

11. Rug Muire mac do Dhia
(Mary bore a son to God) – trad. Ireland 18th century, arr. Arianna Savall

12. Stille Nacht
Franz Xaver Gruber (1787 – 1863) / Joseph Mohr 1792 – 1848), arr. Arianna Savall / Petter Udland Johansen


Arianna Savall – harfistka, sopranistka, kompozytorka. Urodzona w Bazylei w katalońskiej rodzinie muzyków, rozpoczęła naukę gry na harfie w wieku 10 lat i kontynuowała ją w Barcelonie pod okiem Magdaleny Barrera. Jednocześnie rozpoczęła naukę śpiewu w konserwatorium w Terassie. Była słuchaczką konserwatorium
w Tuluzie i innych uczelni europejskich gdzie kształciła się pod kierownictwem takich sław lutnictwa i śpiewu jak Rolf Lislevand, Hopkinson Smith, Monserat Figueras czy Jordi Savall. Od 1997 roku koncertowała i nagrywała z grupami takimi jak: Hesperion XXI, La Capella Reial de Catalunya, Malapunica, Ricercar Consort, podróżując po całym świecie. Jednocześnie od kilku lat rozwija swoją niezależną działalność artystyczną w ramach zespołu Hirundo Maris.

Petter Udland Johansen – urodzony w Oslo tenor, absolwent Norges Musikk Hoyskole oraz Scola Cantorum Basiliensis. Muzyk znany jest nie tylko z interpretacji muzyki dawnej lecz także ze scen operowych w Niemczech, Hiszpanii i Szwajcarii. Brał udział w opracowanym przez Jordi Savalla „Orfeuszu” Monteverdiego, grał w „Ariannie” Haendla czy w „Uprowadzeniu z Seraju” Mozarta. Występował także jako tenor w mszach i oratoriach Bacha, Schutza i Mozarta. Petter Udland Johansen nagrywał z takimi grupami i muzykami jak Ferrara, Lucidarium, Dominique Vellard, Sagene Ring oraz Pratum Musicum.