Animowane Zoo, To pewna wiadomość …i inne

  min.

reżyseria:
Joanna Jasińskia-Koronkiewicz
kraj produkcji:
Polska
opis:

ANIMOWANE ZOO

Premiera filmu początkujących animatorów, biorących udział w warsztatach Animowane zoo. W oparciu o wiersz Jana Brzechwy Zoo, dzieci wykonały ilustracyjne animacje, które zostanały zmontowane w jeden film. Efekt pracy zobaczymy na ekranie kinowym. Premierze powstałego filmu będzie towarzyszyć pokaz animacji autorstwa Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz, prowadzącej warsztaty.TO PEWNA WIADOMOŚĆ!

Filmowa adaptacja bajki Hansa Christiana Andersena, jest zabawną, ale jakże prawdziwą historią pewnej plotki. Temat aktualny od zawsze, a szczególnie dziś, w dobie rozwoju mediów audiowizualnych, tabloidów i Internetu. Akcja toczy się na przedmieściach pewnego Kurzego Miasteczka wokół narastającej plotki, o nobliwej kurze, która zgubiła jedno małe piórko. Wiadomość przekazywana z ust do ust, a właściwie z dzioba do dzioba, zamienia się w „dramatyczną” opowieść o pięciu kurach, które „umarły” z miłości do koguta. Zachowania kur i innego ptactwa, pokazują w krzywym zwierciadle ludzkie reakcje i emocje związane z rozpowszechnianiem plotki.

  • Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego polskiego filmu animowanego, 29 Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza, „Ale Kino!”
  • Nagroda Główna – ZŁOTE KADRY – dla najlepszego filmu krótkometrażowego, za wybitne wykonanie filmu techniką malarską, 4. Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży „KinoJazda”


MILEŃKA

Mileńka, mieszkająca na wsi dziewczyna, hoduje w doniczce roślinkę, z której – jak w prawdziwej bajce – za sprawą pocałunku „wyrasta” jej ukochany. Ukochany zabiera Mileńkę w podniebną, Chagallowską podróż. Obserwujące ich z ziemi zwierzęta cieszą się, widząc zakochaną parę. Jednak w pewnym momencie Mileńka budzi się i wszystko okazuje się snem. Mileńka w swoim smutku i rozczarowaniu nie zauważa, że jej roślina zaczyna rosnąć… (culture.pl)

  • 2002 – Grand Prix dla najlepszego filmu studenckiego na Festiwalu Filmów Animowanych „OFAFA” w Krakowie


LEN

Ekranizacja opowieści Hansa Christiana Andersena to piękny poetycki i niezwykle subtelny obraz filmowy dla dzieci. Opowiada o radości poznawania świata i siebie samego, o trudnej sztuce akceptacji życia we wszystkich jego przejawach. W metaforyczną opowieść o lnie wpisane jest filozoficzne przesłanie o sensie przemijania.

Narratorem bajki jest Jerzy Stuhr – Honorowy Ambasador Andersena w Polsce.

  • Nagrody: Nagroda publiczności (11 Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych „OFAFA’2005”, Kraków)


ZŁOTA JABŁOŃ

W pewnej wiosce niedaleko dużego miasta, mieszka wdowiec Drwal Jakub ze swoją córką Dorotką, którą nazywa swoimi skarbem. Wieść o „skarbie Jakuba”, przekazywana z ust do ust, zmienia się w plotkę i dociera do uszu chciwej mieszczki Brunhildy, która pragnie go za wszelką cenę zdobyć. Jej podstępny plan krzyżuje Kogut ze złotym piórem, którego Dorotka przywozi z targu…

  • I miejsce w konkursie dla twórców dla dzieci (II Ogólnopolski Festiwal Animacji Filmowych BORUTAFEST’2010, Łęczyca, Polska)