Przypadek | Krótki film o miłości

wykład: prof. Tadeusz Miczka

reżyseria:
Krzysztof Kieślowski
kraj produkcji:
Polska
opis:

Przypadek (1981)

czas trawania: 112'

Witek Długosz urodził się w Poznaniu w czerwcu 1956 roku, podczas strajku robotników, w którym brał udział także jego ojciec. Gdy Witek studiuje w Łodzi, umiera ojciec. Chłopak postanawia wyjechać do Warszawy, idzie na dworzec...

W pociągu poznaje komunistę Wernera, który kieruje go do urzędnika partyjnego Adama, umożliwiającego mu pracę w organizacji młodzieżowej. Witek poznaje Czuszkę, zajmującą się podziemnymi wydawnictwami. Nieświadomie powoduje aresztowanie dziewczyny, zrywa z Adamem
i nie wylatuje do Francji z grupą aktywistów młodzieżowych. Nadchodzi lato 1980 roku.

W innej wersji losów Witek wdaje się na dworcu w bójkę z sokistą. Zostaje skazany na miesiąc robót publicznych. Poznaje opozycjonistę Marka i księdza Stefana, którzy wciągają go do konspiracji. Pracuje w tajnej drukarmi, która zostaje zdekonspirowana, ale Witek odmawia współpracy z SB.
W trzeciej wersji Witek spóźnia się na pociąg. Pod wpływem Olgi wraca na studia, po ślubie rodzi mu się syn. Witek angażuje się w pracę naukową, pozostając biernym obserwatorem wydarzeń w Polsce. Wyjeżdża do Libii z cyklem wykładów, ale w ostatniej chwili opóźnia odlot, by zostać przy Oldze spodziewającej się lada chwila porodu drugiego dziecka. Kilkadziesiąt sekund po starcie z Okęcia samolot z Witkiem na pokładzie eksploduje w powietrzu.

Metaforyczna przypowieść o ludzkim losie porównująca ze sobą trzy rodzaje zaangażowania: komunistyczny, chrześcijański, stoicki.Krótki film o miłości (1988)

czas trwania: 83'

Jedno z warszawskich osiedli. Tu właśnie, w wynajętym pokoiku u matki swojego kolegi, mieszka dziewiętnastoletni Tomek, chłopiec niepozorny i bardzo wrażliwy. Wieczorami konsekwentnie uczy się języków, ale gdy zbliża się godzina 21, odsłania stojącą na stoliku lunetę i zaczyna obserwować. Ustawiony nieruchomo przyrząd wycelowany jest w jeden punkt, w okno mieszkania położonego naprzeciw. Tomek nie zna kobiety, która wchodzi do mieszkania, ale od dawna obserwuje ją przez odsłonięte okna. Magda jest dojrzałą kobietą, prawdopodobnie plastyczką, ponieważ w jej mieszkaniu rozwieszone są niedokończone gobeliny. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że każdy jej ruch jest obserwowany przez chłopca. Początkowa chłopięca ciekawość przeradza się w głębokie uczucie. Tomek kocha Magdę, robi wszystko, żeby się do niej zbliżyć.

Film Kieślowskiego ma ascetyczną akcję, ale niezwykle bogatą warstwę psychologiczną. Z rzadką subtelnością ukazuje wewnętrzną przemianę, której ulegają młody, wchodzący w życie mężczyzna i dojrzała, pozornie wyzuta z wszelkich wyższych uczuć kobieta. Dramatyczne losy ich "związku" sprawiają, że oboje odkrywają w sobie zdolność do miłości. Dobro, którego on nigdy wcześniej nie zaznał, a ona prawdopodobnie zwątpiła w jego istnienie.

Wydarzenie archiwalne