RODZYNKI, STROSKANE WINOGRONA

  min.

gatunek:
koncert
reżyseria:
Janusz Gast
obsada:
Wystąpią: Beata Banasik, Jakub Blokesz, Piotr Dąbrówka, Kasia Dereń, Łukasz Jemioła, Justyna Panfilewicz, Ewa Prus, Kamil Studnicki, Monika Węgiel Muzycy: Marcin Partyka – fortepian, kierownictwo muzyczne i aranżacje, Krzysztof Łochowicz - gitary, Sebastian Feliciak – saksofony, Piotr Domagalski - kontrabas, Kuba Szydło- perkusja,
opis:

„Miłość ci wszystko wybaczy”, „Wspomnienie”, „Grande Valse Brillante”, „Tomaszów” – czy wiecie Państwo, że autorem tych tekstów jest Julian Tuwim? Te i wiele innych, znanych piosenek w nowych aranżacjach usłyszycie podczs koncertu, na który Serdecznie Zapraszamy.

Napisane przez Tuwima teksty piosenek, a także liczne jego opracowane muzycznie wiersze na stałe weszły do repertuaru największych gwiazd polskiej muzyki popularnej, m.in. Ewy Demarczyk, Marka Grechuty czy Czesława Niemena. Koncert będzie hołdem składanym Julianowi Tuwimowi – tekściarzowi, autorowi szlagierów i fraz, które przeszły do historii polskiej muzyki, a fakt, że artyści młodego pokolenia do nich wracają, świadczy o żywotności i ponadczasowym charakterze jego twórczości.


PIOSENKA JEST DOBRA NA WSZYSTKO

Cykl koncertów na Scenie Bajka w Gliwicach
Nasz cykl comiesięcznych, czwartkowych spotkań na Scenie Bajka na dobre rozgościł się w kalendarzu kulturalnym. Dlatego nie zabraknie go w nowym sezonie. Zaprosimy Państwa na muzyczne spotkania z tekstami Bolesława Leśmiana, Jerzego Satanowskiego, Juliana Tuwima, Wojciecha Młynarskiego, Bułata Okudżawy czy Kurta Weila.

Koncerty, jak dotychczas, poprowadzi Bogusław Sobczuk, znawca muzyki i estrady, który o piosence wie niemal wszystko. A opowiada o niej tak: „Powiedzenie, że teatr jest zwierciadłem historii ma swój odpowiednik w określeniu, wedle którego piosenka jest tej historii biżuterią. Jeśli w zwierciadle teatru przeglądają się dzieje, to do lusterka piosenki zagląda codzienność ze wszystkimi jej charakterystycznymi przejawami: modą, obyczajami, językiem… Będąc „reportażem”, „dokumentem” czy „kroniką” życia, piosenka jest także, a raczej przede wszystkim – dziełem sztuki. Operuje skrótem, syntezą, metaforą. Nawet jeśli opisuje świat lub życie, to przecież zawsze jej materią i celem jest wzruszenie. Piosenka, najbardziej nawet żartobliwa i frywolna, jest sprawą poważną. I tak właśnie, poważnie, jako gatunek winna być traktowana. Piosenek warto słuchać – tak samo jak warto o nich wiedzieć – bo wiedzieć, to usłyszeć więcej, doznać i przeżyć głębiej. (…) Piosenka więc to „trójjednia” – nierozerwalny splot trzech elementów, z których brak choćby jednego pozbawia zjawisko cech, a przede wszystkim wartości dzieła sztuki. W równej mierze współtworzą piosenkę: sens – czyli tekst, piękno – czyli muzyka, życie – czyli wykonanie. Wzruszające i jednocześnie podniecające jest bycie świadkiem, jak te trzy walory na naszych oczach (choć, co do zasady, właściwiej byłoby wspomnieć o uszach) scalają się w jedno, przekazując nam mądrość tekstu, niezwykłość muzyki i żar interpretacji. Tyle mogą widowni dać artyści. Widownia zaś – jeśli nastąpi ta cudowna reakcja – może odpowiedzieć wzruszeniem. I wtedy spełnia się sztuka”.

Już dziś zapraszamy Państwa do Kina Amok – Scena Bajka przy ul. Dolnych Wałów 3. na muzyczne wieczory dobre na wszystko.