Blok studyjny im. Marka Serafińskiego

 95 min.

gatunek:
krótki metraż
kraj produkcji:
Polska
rok produkcji:
2017
opis:


ARKA NOEGO (2017, 7’)
Adam Zienowicz, Studio Munka/Stowarzyszenie Filmowców Polskich/LUNAPARK motion arts collective.

Patryk mieszka w smutnym zoo na wschodzie Europy. Marząc o wolności, podejmuje coraz bardziej desperackie, nieskuteczne próby ucieczki. Nowa nadzieja pojawia się, gdy dołączają do niego współlokatorzy. Niestety nowy plan wymyka się spod kontroli, ale opanowany obsesją Patryk nie zamierza cofnąć się przed niczym.



DZIWNY PRZYPADEK (2017, 13’30)
Zbigniew Czapla, Warsztat Filmowy

„Po co to wszystko?” – pyta nieustannie bohater, zastanawiając się nad sensem ludzkiego życia. W swobodnie płynącym strumieniu świadomości powraca do wydarzeń, które miały na niego wpływ: miłości, dojrzewania czy epizodów współczesnej historii. Kalejdoskop wspomnień, myśli i refleksji pokazany został za pomocą szybko zmieniających się malarskich wizji. Subtelne pociągnięcia pędzla i barwne plamy uzupełnia przyprawiająca o ciarki, niespokojna muzyka.



HORYZONT ZDARZEŃ (2017, 12’28”)
Michał Orzechowski, FUMI Studio

Horyzont zdarzeń to w fizyce miejsce we Wszechświecie stanowiące nieprzeniknioną barierę dla obserwatora. Animacja pokazuje wszystko, co zniknęło w czasoprzestrzeni – najbardziej absurdalne wizje i wydarzenia wykraczające poza granicę „normalności”. Surrealistyczne wytwory wyobraźni narysowane zostały z humorem i ironią. Tutaj babcia konstruuje skrzydła z gołębich piór, po ulicy biegają orangutany, a ludzie mają oczy o dwóch różnych kolorach tęczówek…



MARCHEWKOWE POLE (2016, 16’)
Kacper Zamarło, Studio Filmowe Xanf

Schyłek mroźnej zimy. Jałowa, szara prowincja. Siedmioletni chłopiec, pozostawiony bez należytej opieki, poszukuje towarzysza do zabawy. Pogardzany i wyśmiewany przez rówieśników, postanawia ulepić śnieżnego bałwana. Chłopiec otacza go opieką – bałwan staje się „protezą” upragnionego przyjaciela. Jednak wkrótce sprawy przybierają niebezpieczny obrót. Animowana opowieść o empatii, tłumieniu emocji i dojrzewaniu, łącząca tradycyjne i cyfrowe techniki animacji.



MVP (2018, 03’50”)
Artur Marcol, FUMI Studio

Mistrz koszykówki mierzy się ze swoim największym wrogiem, sobą samym. Animacja MVP to krotki film o pokonywaniu własnych słabości, walce z barierami, które zazwyczaj stawiamy sobie sami.



O MATKO! (2017, 12’15”)
Paulina Ziółkowska, FUMI Studio

O Matko! – to historia nadopiekuńczej matki i dorastającego syna. Ich relacja to bezustanna zamiana miejsc. Czasem to matka opiekuje się synem, czasem syn matką. Zamieniają się również wiekiem. Kto tak naprawdę jest dorosłym?



UCIECZKA (2017, 15’)
Jarosław Konopka, ANIMA-POL

Kobieta i dziecko – to dwoje ocalonych przez pamięć. W ich świecie wydarzyło się apokaliptyczne unicestwienie. Powidoki traumatycznych wydarzeń zaburzają percepcję rzeczywistości. Towarzyszy im poczucie niepewności i zagrożenia, otaczający świat nie daje szans na przetrwanie. Istnieją, ale są jakby martwi, spotykają się – ale nie widząc, żyją tylko w obrazach, w których czas powoli zaciera szczegóły, z których uciekają resztki ludzkiej niepamięci.



XOXO – POCAŁUNKI I UŚCISKI (2016, 13’53”)
Wiola Sowa, Sowa Film

„XOXO – Pocałunki i uściski” jest filmem którego akcja rozgrywa się współcześnie i dotyczy indywidualnych i partnerskich granic emocjonalnych, jakie sobie wyznaczamy. Poprzez sensualną grę, w której uczestniczą bohaterowie, film opowiada o wzajemnej fascynacji, ekspresji cielesnej, wrażliwości i prowokacji. Zachowania bohaterów i tworzony przez nich spektakl erotyczny, odsłaniają przed nami ich uwikłanie i samotność, wynikającą z pogubienia we wzajemnych relacjach.