Ciemno, prawie noc | gość: Joanna Bator | DKF Trans

Kryminał, thriller. Kiedy Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci, do mia-sta przybywa dziennikarka Alicja Tabor. Powracająca po latach w rodzinne strony, nieustę-pliwa reporterka chce poznać rodziny zaginionych i rozwikłać zagadkę, wobec której na-wet policja okazuje się bezsilna.

Gość:

Joanna Bator, urodzona w Wałbrzychu pisarka, publicystka, nauczycielka akademicka. Autorka prac naukowych, esejów, powieści i opowiadań. Publikowała w "Gazecie Wyborczej", "Twórczości", "Czasie Kultury", "Tygodniku Powszechnym", "Kulturze i społeczeństwie". W magazynach "National Geographic" i "Voyage" pisze o swoich podróżach. Za książkę "Japoński wachlarz" (2004), która jest zbiorem zapisków z kilkuletniego pobytu autorki w Japonii, otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak, przyznawaną najlepszej antropologicznej pozycji roku oraz poznańską Nagrodę Wydawców. Joanna Bator wykłada w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie na Wydziale Kultury Japonii.

 W "Ciemno, prawie noc" Joanna Bator po raz kolejny wraca do Wałbrzycha. Ale tym razem wychodzi ze świata poniekąd bezpiecznych, choć nie bezbolesnych, narracji o przeszłości i bierze się za bary z "Polską wykluczonych" i jej językiem (nienawiści).

Jak mówiła autorka w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej", "Ciemno, prawie noc" to powieść zrodzona z poczucia rosnącej bezsilności, rozpaczy: "Przecież słowa nie tylko znaczą, ale i działają. Mogą stać się ciałem, rozpalić ogień, sprawić, że ktoś zostanie zniszczony, zadeptany, wyeliminowany. Cyganie, Żydzi, kobiety, sierściuchy, cykliści, co za różnica". Za książkę otrzymała Nagrodę Literacką Nike 2013.