Pif PAF 2018/19 | I rok Akademii

Przechodząc ulicą Dolnych Wałów w Gliwicach możecie usłyszeć głośne „Pif PAF!”. Nie są to złodzieje, którzy napadli na jeden z banków, ale przedszkolaki z Przebojowej i fachowej Przedszkolnej Akademii Filmowej, które naładowane entuzjazmem wychodzą z kina AMOK. Kto chodzi do przedszkola, a nie miał jeszcze okazji, żeby dogłębnie zwiedzić kino lub poznać podstawy fachu filmowego – nic straconego!

KINO ZWIEDZAMY I WAŻNE ZASADY PRZYSWAJAMY, czyli ABC małego kinomana
temat na listopad

Gdy siadamy w fotelu na kinowej sali, wyruszamy w podróż do świata marzeń. Ale w jaki sposób działa ta niezwykła machina wyobraźni? W ramach naszych pierwszych zajęć uchylimy rąbka tajemnicy, tak zwanej „magii kina”. Odkryjemy, skąd się biorą bohaterowie na ekranie i dotrzemy do kabiny projekcyjnej, zwanej „sercem kina”. Przede wszystkim jednak dowiemy się, jaką misję ma do spełnienia w kinie widz i czy misja ta rządzi się jakimiś prawami. Bo przecież samo oglądanie filmu to dla przedszkolaków stanowczo za mało!

Projekcja bajek: Miś Kudłatek, Porwanie Baltazara Gąbki, Reksio, Podróże kapitana Klipera

OCZY, USZY, DŁONIE, NOS… czyli co zrobić, żeby w kinie prysły zmysły
temat na grudzień

Zmysłami odkrywamy świat. Podpowiadają, co nam smakuje, co jest miłe w dotyku, jakie obrazki budzą nasz zachwyt albo jakie dźwięki są miłe dla naszych uszu. Jednak czy wszystkie są nam potrzebne w kinie? Wzrok i słuch zdają się być tutaj najbardziej zapracowane. Ale czy tylko one działają podczas seansu filmowego? Dzieci wyruszą na przygodę, podczas której zaangażują wszystkie swoje zmysły oraz potęgę wyobraźni. Przeprowadzimy eksperyment, podczas którego spróbujemy „obejrzeć” film nosem. Albo samym uchem.

Projekcja bajek: Rodzina Treflików, Pamiętnik Florki, Wiercimisie, Agatka

BARDZO ŁATWO: PSTRYK I ŚWIATŁO!
temat na styczeń i luty

Nasz świat naturalnie wypełniają światło i ciemność. Każde dziecko doświadcza ich od urodzenia. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję przekonać się, jak wiele rzeczy dzieje się w jasny dzień oraz że mroku nie trzeba się obawiać. Co więcej, światło i ciemność będą pretekstem do świetnej zabawy, a ożywione z pomocą przedszkolaków cienie, zupełnie jak w kinie, opowiedzą niejedną historię.

Projekcja bajek: O psach i kotach, Kopciuch, O wężowej wdzięczności

PREZEDSZKOLAKI NA DŹWIĘKOWEJ ŚCIEŻCE
temat na marzec

Film to wspaniały spektakl nie tylko dla oczu, ale i dla uszu. Tylko co właściwie słychać w filmie? Odpowiedź dzieci znajdą na dźwiękowej ścieżce. Odkryją, jak doskonały mają słuch, rozpoznają bajkę po muzyce oraz ustalą, skąd bierze się głos filmowego bohatera. Nadstawią ucha na świat dźwięków, a na koniec same dodadzą je do pewnej historii z Dzikiego Zachodu.

Projekcja bajki:  Przytul mnie

OBRAZY ZAMKNIĘTE W KLATKACH, czyli jak filmowcy opowiadają historie
temat na kwiecień

Celem spotkania jest zwrócenie uwagi na film jako opowiadanie w obrazkach. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, po co filmowcynajpierw rysują swoje filmy i jaki ma to związek z komiksami.Później  przedszkolaki spróbują "narysować” swój własny film. Te obrazki trzeba będzie jeszcze dobrze poukładać, no i oczywiście skleić.

Projekcja bajki: Basia

CISZA NA PLANIE! Kręcimy nową bajkę!  
temat na maj i czerwiec

Przedszkolne ekipy filmowe od początku istnienia Akademii przeniosły na ekran Czerwonego Kapturka oraz Jasia i Małgosię. Pora zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem. Tym razem plan filmowy przypominać będzie lodową krainę, w której rządzi okrutna Królowa Śniegu. Na planie nie zabraknie reżysera, operatora kamery, oświetleniowca, scenografów, klapsera, no i oczywiście aktorów. Jak zawsze ważna będzie praca w zespole i dyscyplina podczas kręcenia zdjęć.

Projekcja bajki: Miejsce na miotle

Newsletter

zapisz się