Pif PAF 2019/20 | I rok Akademii

Gdy nasi podopieczni, przedszkolaki z Pif PAFa, czyli Przebojowej i fachowej Przedszkolnej Akademii Filmowej, po raz pierwszy przekraczają próg kina AMOK najczęściej na ich buziach niepewność miesza się z ciekawością. Sala projekcyjna ciemna niczym jaskinia, dźwięki towarzyszące filmom... to wszystko zupełnie nowy świat. Jednak po całym roku spotkań łatwo je poznać na widowni i poza nią, bo w kinie czują się zupełnie bezpiecznie - jak w domu. Warto sprawdzić to osobiście!

KINO ZWIEDZAMY I WAŻNE ZASADY PRZYSWAJAMY, czyli ABC małego kinomana
temat na listopad

Gdy siadamy w fotelu na kinowej sali, wyruszamy w podróż do świata marzeń. Ale w jaki sposób działa ta niezwykła machina wyobraźni? W ramach naszych pierwszych zajęć uchylimy rąbka tajemnicy, tak zwanej „magii kina”. Odkryjemy, skąd się biorą bohaterowie na ekranie i dotrzemy do kabiny projekcyjnej, zwanej „sercem kina”. Przede wszystkim jednak dowiemy się, jaką misję ma do spełnienia w kinie widz i czy misja ta rządzi się jakimiś prawami. Bo przecież samo oglądanie filmu to dla przedszkolaków stanowczo za mało!

Projekcja bajek: Miś Kudłatek, Porwanie Baltazara Gąbki, Reksio, Podróże kapitana Klipera

OCZY, USZY, DŁONIE, NOS… czyli co zrobić, żeby w kinie prysły zmysły                                                      

temat na grudzień

Zmysłami odkrywamy świat. Podpowiadają co nam smakuje, co jest miłe w dotyku, jakie obrazki budzą nasz zachwyt albo jakie dźwięki są przyjemne dla naszych uszu. Jednak czy wszystkie są nam potrzebne w kinie? Wzrok i słuch zdają się być tutaj najbardziej zapracowane. Ale czy tylko one działają podczas seansu filmowego? Dzieci wyruszą na przygodę, podczas której zaangażują wszystkie swoje zmysły oraz potęgę wyobraźni. Przeprowadzimy eksperyment, podczas którego spróbujemy „obejrzeć” film nosem, albo samym uchem.

Projekcja bajek: Bali

CIEMNO W KINIE JAK W JASKINI(E)
temat na styczeń i luty

Dlaczego w kinie siedzimy w ciemności? Skąd się biorą cienie na ekranie? Dlaczego jaskiniowcy malowali na skale? Przedszkolaki odkryją, że kino to zabawa światłem i ciemnością, odnajdą prastarą jaskinię pełną niespodzianek oraz opowiedzą własną historię rodem z teatru cieni. Eksperymenty pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie czym właściwie jest kino.

Projekcja bajek: O psach i kotach, Kopciuch, O wężowej wdzięczności

PREZEDSZKOLAKI NA DŹWIĘKOWEJ ŚCIEŻCE
temat na marzec

Film to wspaniały spektakl nie tylko dla oczu, ale i dla uszu. Tylko co właściwie słychać w filmie? Odpowiedź dzieci znajdą na dźwiękowej ścieżce. Odkryją, jak doskonały mają słuch, rozpoznają bajkę po muzyce oraz ustalą, skąd bierze się głos filmowego bohatera. Nadstawią ucha na świat dźwięków, a na koniec same dodadzą je do pewnej historii z Dzikiego Zachodu.

Projekcja bajki:  Pamiętnik Florki (nowe serie), Przytul mnie (nowe serie)

OPOWIEDZ NAM HISTORIĘ BASI! Bez słów!
temat na kwiecień

Wszyscy znają Basię, najlepszą przyjaciółkę każdego przedszkolaka. Jednak czy każdy przedszkolak potrafiłby opowiedzieć historię z Basią w roli głównej? Jak sprawić, żeby taka historia się nie zagmatwała? Czy można ją przedstawić zupełnie bez słów, za pomocą samych obrazków? I co taka historia ma wspólnego z filmem/taśmą filmową? O tym wszystkim przekonacie się podczas warsztatów Pif PAF.

Projekcja bajki: Basia 2

CISZA NA PLANIE! KRĘCIMY NOWĄ BAJKĘ!
temat na maj i czerwiec

Przedszkolne ekipy filmowe od początku istnienia Akademii przeniosły na ekran Czerwonego Kapturka oraz Jasia i Małgosię. Pora zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem. Tym razem plan filmowy przypominać będzie lodową krainę, w której rządzi okrutna Królowa Śniegu. Na planie nie zabraknie reżysera, operatora kamery, oświetleniowca, scenografów, klapsera, no i oczywiście aktorów. Jak zawsze ważna będzie praca w zespole i dyscyplina podczas kręcenia zdjęć..

Projekcja bajki: Gordon i Pady lub Kacper i Emma szukają skarbu

Newsletter

zapisz się